Grupa Prima Farms zamierza zwiększyć obroty do 400 mln zł w 2006 r.

Internet Securities
opublikowano: 22-08-2006, 16:17

Amerykański koncern Smithfield Foods, kontrolujący grupę Animex zainteresowany jest dalszym rozwojem hodowli świń w Polsce. Dostarczająca surowiec (tuczniki) do zakładów Animeksu grupa Prima Farms ma w tym roku zwiększyć przychody do 400 mln zł wobec 240 mln zł w ubiegłym roku.

Amerykański koncern Smithfield Foods, kontrolujący grupę Animex zainteresowany jest dalszym rozwojem hodowli świń w Polsce. Dostarczająca surowiec (tuczniki) do zakładów Animeksu grupa Prima Farms ma w tym roku zwiększyć przychody do 400 mln zł wobec 240 mln zł w ubiegłym roku.

„Widzimy tu duże możliwości rozwoju hodowli. Polska może stać się olbrzymim dostawcą surowca do Unii Europejskiej. Chcemy współpracować z coraz większą liczbą rolników dzięki unikatowemu programowi kontraktacji, jaki wprowadziliśmy w Polsce” – powiedział Gregory Schmidt, wiceprezes ds. hodowli Smithfield Foods, podczas spotkania z dziennikarzami.

Należąca do Smithfielda grupa Prima Farms, posiada w Polsce 21 ferm hodowlanych, gdzie głównie produkuje prosięta. W 2005 roku w fermach macierzystych w ubiegłym roku wyhodowano ok. 750 tys. prosiąt. Własne fermy poza prosiętami odchowują także warchlaki do 30 kg. Tucz odbywa się głównie na fermach rolników i hodowców indywidualnych, których ponad 300 zawarło z Prima Farms kontrakty tuczowe.

„Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie eksportowe, w tym roku planujemy wyhodowanie w fermach Primy 2 mln sztuk trzody. Część hodowli trafi do uboju przez grupę Animex” – powiedział Jan Dominiak, dyr. ds. organizacji skupu Animeksu.

Prawie 70% trzody, która trafia do Animeksu jest kupowanych z innych programów kontraktacji, około 30% pochodzi z dostaw Primy.

„Chcemy, aby te proporcje utrzymały się, ale to zależy od tempa rozwoju sprzedaży Animeksu na rynkach zagranicznych. Jeśli rynek zbytu będzie się zwiększał będziemy dążyli do zwiększania hodowli w ramach grupy Prima w kolejnych latach” – powiedział Dominiak.

W ubiegłym roku grupa Animex ubiła 1,6 mln sztuk trzody, a jej obroty wyniosły 2,2 mld zł.W tym czasie grupa Prima Farms dostarczyła do Animeksu surowiec wieprzowy za ponad 260 mln zł. Większość mięsa i wyrobów z tego surowca idzie na eksport, dzięki temu, że spełniają one wymagania międzynarodowych konsumentów.

W skład grupy Prima Farms wchodzą trzy spółki rolno-hodowlane – Prima Sp. z o.o., Agri Sp. z o.o, Agri Plus Sp. z o.o.

W 2005 roku grupa Prima Farms wypłaciła hodowcom – partnerom kooperującym z zakładami mięsnymi Animeksu ponad 250 mln zł za ich pracę (odchowywanie prosiąt i warchlaków do tuczników). Grupa zatrudnia w Polsce ponad 500 osób, a pośrednio z jej hodowlą związanych jest ponad 6 tys. osób.

Grupa dla celów paszowych skupiła w 2005 roku na polskim rynku zboża ziarno na pasze i premiksy za ponad 100 mln zł, wydała na transport ponad 15 mln zł, zaś za mieszanie pasz własnego zboża (tj. 27 tys. ton ziarna) zapłaciła 35 mln zł.

Smithfield Foods inwestuje w polskie rolnictwo od 2000 r. Ogólne koszty inwestycji firmy w samą hodowlę świń w Polsce wyniosły ponad 160 mln zł.(ISB)

amo

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu