Grupa Romgos inwestuje w bezpieczeństwo energetyczne Polski

Partnerem publikacji jest Grupa Romgos
opublikowano: 18-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka Romgos w ciągu zaledwie kilku lat z sukcesem pokonała drogę od małej firmy rodzinnej do lidera na rynku budownictwa energetycznego. W swoim portfolio ma zrealizowanych wiele kilometrów rurociągów o strategicznym znaczeniu dla Polski. Nie chce jednak osiadać na laurach i dziś, jako Grupa Romgos, wkracza na nowe obszary rynku, które w dalszym ciągu będą wspierać bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. O wyzwaniach, które niesie ze sobą prowadzenie biznesu w zdezintegrowanym świecie, i planach dalszego rozwoju firmy opowiedział Miszel Gwiazdowski, prezes zarządu Grupy Romgos.

Wojna, galopująca inflacja, kryzys nie sprzyjają oczywiście gospodarce ani rozwojowi, ale zamykamy rok 2022 na plusie. Przyszły też zapowiada się całkiem dobrze. Dlatego patrzymy optymistycznie w przyszłość- Miszel Gwiazdowski, prezes zarządu Grupy Romgos
Wojna, galopująca inflacja, kryzys nie sprzyjają oczywiście gospodarce ani rozwojowi, ale zamykamy rok 2022 na plusie. Przyszły też zapowiada się całkiem dobrze. Dlatego patrzymy optymistycznie w przyszłość- Miszel Gwiazdowski, prezes zarządu Grupy Romgos

Rok 2022 był dla wielu firm bardzo trudny. Wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny niepewność na rynkach finansowych – te wszystkie czynniki sprawiały przedsiębiorcom mnóstwo problemów. Jak Romgos sobie radzi w tak wymagających czasach?

Sytuacje kryzysowe mobilizują nas do szybszych i bardziej efektywnych działań. Przyspieszyliśmy rozwój przedsiębiorstwa. Dziś Romgos – z czołowej firmy branży gazowniczej – przekształcił się w potężną grupę, którą tworzy kilka spółek. Każda z nich docelowo ma stać się liderem w różnych sektorach związanych z branżą budownictwa energetycznego i przemysłowego.

Naszym celem jest aktywny udział w nadchodzącej i niezbędnej w Polsce transformacji energetycznej. W obliczu kryzysu, przed którym stanął nie tylko nasz kraj, lecz również cała Europa, musimy zjednoczyć siły i wspólnie zadbać o bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego rozwinęliśmy w tym roku m.in. pion odnawialnych źródeł energii i pion budowy sieci elektroenergetycznych.

Tak naprawdę byliśmy do tego przygotowani od dawna. Mamy wykwalifikowaną kadrę i zmotywowany do działania, bardzo kompetentny zespół. Dysponujemy bogatym parkiem maszynowym, który składa się z nowoczesnego i zaawansowanego technologicznie sprzętu. Bez wątpienia naszym atutem jest ogromne doświadczenie i zasób wiedzy. Potrafimy działać pod presją czasu, realizujemy terminowo kontrakty. Te kompetencje chcemy wykorzystywać w innych pokrewnych dziedzinach, w których dotąd nie byliśmy aktywni.

Dotychczas naszym głównym obszarem działalności była budowa rurociągów. Zrealizowaliśmy i realizujemy inwestycje w większości posiadające znaczenie strategiczne dla kraju.

Planowane wielkie inwestycje w zakresie energetyki jądrowej i odnawialnych źródeł energii wymagają potężnych zmian w infrastrukturze energetycznej – przede wszystkim dotyczy to sieci przesyłowych.

Grupa Romgos będzie teraz budować linie elektroenergetyczne?

Między innymi. Właśnie podpisaliśmy kontrakt z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi i będziemy modernizować linię przesyłową 220 kV na odcinku Świebodzice – Ząbkowice. Rozpoczynamy też budowę farm fotowoltaicznych na zlecenie Polskiej Grupy Energetycznej.

Chcemy być aktywnym graczem również w sektorze energetyki odnawialnej – jako firma wykonawcza, która będzie świadczyła usługi dla innych podmiotów, ale także jako samodzielny inwestor budujący własne farmy fotowoltaiczne i wiatrowe. Stawiamy też na technologię wykorzystywania wodoru. To wkrótce będzie jeden z kluczowych nośników energii, dlatego bardzo intensywnie przygotowujemy się również do inwestycji w tym obszarze.

Zrównoważony rozwój, dbałość o środowisko i inwestycje w rozwój zielonej energii zawsze były bliskie misji naszej firmy. Widzimy przyszłość w tym sektorze, chcemy pomagać w zielonej transformacji Polski i Europy. To dla nas ważne – nie tylko z biznesowego punktu widzenia, ale również ze względu na filozofię działania naszej grupy.

Tak jak powiedziałem wcześniej, stworzyliśmy i rozwinęliśmy w tym roku dwa działy związane z OZE i sieciami elektroenergetycznymi. Do naszej kadry dołączyli kolejni specjaliści właśnie z tych branż. Tylko w tym roku zatrudniliśmy blisko 200 osób. Załogę Grupy Romgos tworzy dziś około 700 pracowników.

Dobry zespół to fundament naszej działalności. To on stanowi o sile firmy i daje nam przewagę nad konkurencją, która często nie ma własnej kadry. My inwestujemy w pracowników. Bardzo dbamy o bezpieczeństwo i higienę pracy. Poza tym każdemu dajemy szansę rozwoju, zdobywania nowych kompetencji i umiejętności. Dlatego nieustannie szkolimy personel na wszystkich szczeblach.

Gdy inni zwalniają, wy zatrudniacie. Czy w czasach kryzysu uda wam się utrzymać zatrudnienie?

Robimy wszystko, by zapewnić naszej załodze pracę. Oczywiście nie mogę zagwarantować, że nie będzie żadnych zmian. W tych niepewnych czasach żaden odpowiedzialny pracodawca nie może tego zrobić. Zapewniam jednak, że wszystko, co robimy w Grupie Romgos, ma na celu utrzymanie bezpieczeństwa finansowego i stabilności zatrudnienia.

To także z tego powodu rozwinęliśmy nowe spółki i zaczęliśmy działać w innych pokrewnych sektorach. Pomagamy pracownikom przebranżowić się i zdobyć nowe kompetencje. Wszystko po to, by utrzymać miejsca pracy.

Mamy zamknięty portfel zamówień na cały przyszły rok. Z kontraktów, które już podpisaliśmy, wywiążemy się w terminie, a w niektórych przypadkach być może uda nam się zakończyć inwestycję wcześniej. Tak będzie np. z budową 254-kilometrowego gazociągu na odcinku Gustorzyn – Wronów. Mamy już zabezpieczone w naszych magazynach wszystkie materiały potrzebne do tego, by inwestycja była zrealizowana w 100 procentach. Było to możliwe dzięki kilku czynnikom, ale przede wszystkim nasi specjaliści dobrze rozpoznali rynek i materiały udało się zakupić w odpowiednim momencie.

Teraz czekamy na ogłoszenie nowych przetargów. Jesteśmy gotowi, by podjąć się każdego, najtrudniejszego nawet zadania we wszystkich sektorach związanych z budownictwem energetycznym i przemysłowym.

Bardzo optymistycznie patrzy pan w przyszłość, choć wszystko wskazuje na to, że nadchodzą trudne czasy.

Jestem optymistą, choć mocno stąpającym po ziemi. Wojna, galopująca inflacja, kryzys nie sprzyjają oczywiście gospodarce ani rozwojowi, ale zamykamy rok 2022 na plusie. Przyszły też zapowiada się całkiem dobrze. Dlatego patrzymy optymistycznie w przyszłość. Rozpoczęliśmy rozmowy z zagranicznymi partnerami. Wygląda na to, że również w innych krajach będziemy pracować nad poprawą bezpieczeństwa energetycznego. Mamy nadzieję, że wkrótce ruszą zamówienia w Polsce.

W przyszłym roku firma będzie obchodziła 20-lecie działalności?

Tak. Przez ten czas udało nam się wspólnie z bratem Tobiaszem, który jest wiceprezesem zarządu, oraz ze świetnym zespołem pracowniczym stworzyć wielką Grupę Romgos. To motywuje do działania. Właśnie kończymy budowę naszej nowej siedziby i w roku jubileuszowym przeniesiemy się do nowego biurowca, który zresztą zbudowaliśmy samodzielnie, bo rozwijamy również dział realizacji obiektów kubaturowych.

W tym roku razem z bratem spełniliśmy jeszcze jedno marzenie. W naszej rodzinnej miejscowości Kotlin stworzyliśmy Akademię Unihokeja „Romgos”. W dzieciństwie i młodości czynnie uprawialiśmy ten sport, a dziś chcemy zarażać tą pasją innych. Stworzyliśmy miejsce, gdzie każde dziecko bezpłatnie może rozwijać swoje umiejętności, uczestniczyć w rywalizacji z rówieśnikami i zdobywać pewność siebie.

Sport ukształtował nasze podejście do życia, pokazał, że tylko systematyczność daje efekty, a marzenia trzeba zamieniać w cele i realizować je samemu. Sport nauczył nas osiągać sukcesy. To bardzo pomaga nam dziś w prowadzeniu biznesu. Dlatego chcemy dać taką możliwość dzieciom z małej miejscowości, jaką jest Kotlin. Bardzo chcemy wspierać wiele różnorakich inicjatyw lokalnych. Idea społecznej odpowiedzialności biznesu jest nam bardzo bliska i staramy się ją uwzględniać w strategii zarządzania.

To również z tego względu postanowiliśmy rozwijać w naszej firmie dział OZE i postawić mocno na zieloną czystą energię. Myślimy o rozwoju naszej firmy w szerszym kontekście. Chcemy, by nasza siła dawała innym szansę na lepsze życie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane