Grupa Techmex osiągnęła zysk w I kwartale

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-05-2006, 20:48

Grupa Techmeksu zwiększyła w I kw. przychody o 30 proc. wobec I kwartału 2005 roku, do 90,4 mln zł oraz zanotowała 0,2 mln zł zysku netto wobec 3,3 mln zł straty netto rok wcześniej - poinformował w poniedziałek Techmex.

Grupa Techmeksu zwiększyła w I kw. przychody o 30 proc. wobec I kwartału 2005 roku, do 90,4 mln zł oraz zanotowała 0,2 mln zł zysku netto wobec 3,3 mln zł straty netto rok wcześniej - poinformował w poniedziałek Techmex.

"Pierwszy kwartał 2006 był okresem, w którym Grupa zanotowała znaczący wzrost sprzedaży we wszystkich obszarach prowadzonej działalności. W sektorze GIS Grupa realizowała zarówno projekty kontynuowane od roku 2005 dla Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Eurostatu i Agencji Mienia Wojskowego (LUCAS, Kontrola na miejscu, V-mapa), jak i pozyskane na początku roku 2006 dla Ministerstwa Środowiska (Natura 2000)" - napisała spółka w raporcie.

"Pozwoliło to na wygenerowanie przychodów w obszarze GIS na poziomie trzykrotnie większym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jest to naturalny efekt zarówno rozwoju działalności w sektorze GIS, jak i wykorzystania stale rozbudowywanego archiwum, co pozwala na znaczne przyśpieszenie procesu wykonawczego projektów" - dodała.

Przychody z GIS wzrosły do 11,8 mln zł z 3 mln zł.

W raporcie podano też, że grupa odnotowała także znaczący wzrost przychodów w obszarze działalności IT w porównaniu do I kwartału 2005 (do 63,1 mln zł z 55,3 mln zł), a "istotnymi czynnikami decydującymi o wzroście sprzedaży był zarówno znaczny rozwój oferty, ogólne zwiększenie popytu na rynku, jak i realizacja kontraktu pozyskanego w styczniu na dostawę rozwiązań mobilnych".

Efektem wzrostu sprzedaży był również wzrost osiąganych wyników poszczególnych działalności po uwzględnieniu bezpośrednich kosztów ich prowadzenia.

"Spółka dominująca grupy zanotowała sześciokrotny wzrost rentowności po kosztach bezpośrednich w obszarze GIS oraz wzrost o 38 proc. w sektorze IT" - napisano w raporcie.

W efekcie poprawił się wynik operacyjny grupy, bo w I kwartale 2006 roku zanotowała ona 2,6 mln zł zysku operacyjnego wobec 1,3 mln zł straty operacyjnej rok wcześniej.

"Przy poziomie kosztów finansowych porównywalnych do ubiegłorocznych przekłada się to na znaczący wzrost wyniku netto, który wyniósł 227 tys. zł, przy zeszłorocznej stracie w wysokości około 3,3 mln zł" - napisano w raporcie.

Techmex w raporcie kwartalnym odniósł się też do  odstąpienia w końcu stycznia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od umowy z Computerlandem, w przypadku której podwykonawcą był Techmex. Umowa podwykonawcza zawarta z Computerlandem obejmowała realizację usługi przeprowadzenia kontroli wytypowanych gospodarstw rolnych w ramach systemu IACS.

Computerlanad w związku z tym, że ARiMR odstąpił od umowy z nim, odstąpił od umowy z Techmeksem.

ARiMR wystąpił do Computerlandu z roszczeniami odszkodowawczymi z tytułu kar umownych na kwotę 10,4 mln zł i w związku z tym faktem Computerland wystąpił wobec Techmeksu z odszkodowawczym roszczeniem regresowym na taką samą kwotę.

"Zarząd Spółki Techmex jest w posiadaniu informacji, iż Computerland SA wciąż negocjuje z ARiMR ostateczną wysokość kar umownych i w związku z tym można spodziewać się, iż roszczenie odszkodowawcze wobec Techmeksu zostanie określone na poziomie istotnie niższym niż obecnie" - podała spółka w raporcie.

"Prowadzone jednocześnie pomiędzy stronami rozmowy ograniczają się obecnie jedynie do zgodnego określenia wysokości należnego Techmex SA wynagrodzenia za wykonane prace, a wysokość ostatecznie naliczonego roszczenia odszkodowawczego wobec Techmex SA ma być przedmiotem dalszych rozmów" - dodano.

Techmex poinformował, że równolegle prowadzi rozmowy ze swoimi podwykonawcami w celu ustalenia wysokości należnego im ostatecznie wynagrodzenia z uwzględnieniem wysokości kar umownych.

Jak podał Techmex, ARiMR w piśmie skierowanym do Computerlandu oświadczył, iż pomimo odstąpienia od umowy agencja dokona odbioru dotychczas wykonanych prac oraz uiści należne wynagrodzenie za wykonane prace. W związku z tym Techmex zgłosił dotychczas wykonane prace do odbioru przez Computerland, wystawiając jednocześnie fakturę na należne wynagrodzenie.

"W toku prowadzonych przez obie strony rozmów ustalono, iż nastąpi szczegółowa weryfikacja wysokości należnego Techmex SA wynagrodzenia w oparciu o stosowne dokumenty źródłowe" - podał Techmex.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy