Grupa TMK kupi majątek WRJ za 37,5 mln euro

Polska Agencja Prasowa SA
19-10-2005, 19:45

Spółka Sinara Handels z grupy rosyjskiego producenta rur TMK za 37,5 mln euro kupi majątek budowanej od 27 lat w Siemianowicach Śląskich Walcowni Rur Jedność (WRJ). Wcześniej walcownia ogłosi upadłość, a inwestor kupi jej majątek od syndyka i dokończy budowę.

Spółka Sinara Handels z grupy rosyjskiego producenta rur TMK za 37,5 mln euro kupi majątek budowanej od 27 lat w Siemianowicach Śląskich Walcowni Rur Jedność (WRJ). Wcześniej walcownia ogłosi upadłość, a inwestor kupi jej majątek od syndyka i dokończy budowę.

    Produkcja rur ma ruszyć na przełomie lat 2006 i 2007. Pracę znajdzie 500 osób.

    W środę w Katowicach przedstawiciele Towarzystwa Finansowego Silesia i Sinara Handels, a także kredytującego inwestycję ING Banku Śląskiego oraz Staleksportu, który poręczał na nią kredyty, podpisali umowę o restrukturyzacji walcowni.

    Umowa ma umożliwić sprzedaż jej majątku inwestorowi oraz dokończenie i uruchomienie inwestycji, która pochłonęła dotąd ponad 0,5 mld zł. Początki budowy walcowni sięgają lat 70. ubiegłego wieku.

    "Chcielibyśmy jak najszybciej doprowadzić do uruchomienia produkcji rur w Siemianowicach Śląskich. Cały proces jest jednak niezwykle skomplikowany prawnie i technicznie. Szacujemy, że dokończenie budowy i uruchomienie walcowni może potrwać od 18 do 24 miesięcy" - ocenił podczas konferencji prasowej prezes SinaraTrading, Wasilj Makarow.

    W ciągu najbliższych 4-6 tygodni podpisana w środę umowa ma być ratyfikowana przez władze TMK (Trubnaja Metallurgiczeskaja Kompanija), TF Silesia, konsorcjum dziewięciu banków oraz Staleksportu. Niezbędne prace analityczne oraz inwentaryzacyjne konieczne do sporządzenia umów wykonawczych mają potrwać dalsze 3-4 miesiące. Równolegle inwestor będzie przygotowywał się do ukończenia inwestycji i rozpoczęcia produkcji.

    Warunkiem przeprowadzenia całego procesu w uzgodniony w środę sposób jest ogłoszenie tzw. upadłości likwidacyjnej WRJ. Prezes TF Silesia Tadeusz Wenecki podkreślił, że jest to sposób na restrukturyzację majątku walcowni. Inwestor chce go bowiem przejąć (wraz z towarzyszącą WRJ spółką WRJ Serwis) bez obciążeń, aobecnie jest on w całości własnością banków kredytujących inwestycję.

    Wiceprezes lidera bankowego konsorcjum, ING Banku Śląskiego Grzegorz Cywiński podkreślił, że zaangażowanie banku w WRJ (w sumie zaangażowanie konsorcjum banków przekracza 200 mln zł) jest w znaczącej części objęte utworzonymi rezerwami, a w miarę postępów w realizacji środowego porozumienia część tych rezerw będzie mogła być rozwiązana, w tym lub przyszłym roku.

    Porozumienie częściowo wyjaśnia również sytuację finansową giełdowego Staleksportu, który jako akcjonariusz WRJ poręczał wielomilionowe kredyty zarówno bezpośrednio walcowni, jak i Skarbowi Państwa na jej rzecz. Brak precyzyjnych informacji co do skutków tych poręczeń powodował dotychczas wątpliwości inwestorów co do standingu spółki i przyczynił się do odsunięcia w czasie planów nowej emisji akcji tej spółki.

    Prezes Staleksportu Emil Wąsacz wyjaśnił, że z tytułu bezpośrednich poręczeń spółka być może będzie musiała zapłacić, po redukcji o 40 proc., ok. 35 mln zł lub 66 mln zł (spółka spiera się o to z bankami; sprawę ma rozstrzygnąć arbitraż), ale zaproponuje bankom zamianę tej wierzytelności na akcje spółki.

    Nieznana jest natomiast dokładna kwota, o jaką może potencjalnie zwrócić się do Staleksportu Skarb Państwa; mogłoby to być maksymalnie 70-80 mln zł. Wąsacz poinformował, że w tej sprawie przedstawiciele resortu finansów deklarowali wcześniej przychylność do rozłożenia spłaty ewentualnych roszczeń w czasie, po 2008 roku.

    Środowa umowa oznacza także ostateczne ustalenie ceny, jaką Sinara zapłaci za aktywa WRJ. Początkowo inwestor proponował 35 mln euro, w toku negocjacji cenę zwiększono jednak o 2,5 mln euro. Inwestor zadeklarował, że docelowa roczna produkcja w walcowni będzie nie mniejsza niż 100 tys. ton rur rocznie.

    Grupa TMK to największy producent rur w Rosji i drugi na świecie. Deklaruje, że przejęcie WRJ i WRJ Serwis jest kluczowym elementem strategii rozwoju grupy. TMK chce przekształcić śląską walcownię w znaczący europejski zakład produkcji rur oraz wyrobów specjalistycznych m.in. dla przemysłu związanego z wydobyciem ropy naftowej. Jako część holdingu TMK walcownia ma mieć dostęp do surowców z rumuńskich fabryk grupy. W pierwszym półroczu 2005 grupa TMK miała 114 mln USD zysku przy 1,3 mld USD przychodów.

    Budowę WRJ rozpoczęła w końcu lat 70. ubiegłego wieku upadła obecnie Huta Jedność. Z czasem prace wstrzymano, wznawiając je w połowie lat 90. Na zakończenie i uruchomienie gotowej już w ok. 95 proc. walcowni zabrakło jednak pieniędzy. Inwestycja pochłonęła ponad 0,5 mld zł, a banki odmówiły dalszych kredytów (wcześniejmowa była o ok. 150 mln zł), domagając się wiarygodnych gwarancji ich spłaty i spełnienia określonych warunków. Rozmowy na ten temat trwały kilka lat.

    W ubiegłym roku proces restrukturyzacji walcowni i pozyskania dla niej inwestora powierzono Towarzystwu Finansowemu Silesia. Kupnem majątku spółki interesowały się m.in. koncerny: niemieckie Rohrwerk Maxhuette i Benteler, ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu oraz podczęstochowski Złomrex.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Grupa TMK kupi majątek WRJ za 37,5 mln euro