Grupa UniCredit rozszerza współpracę ze Stocznią Gdańsk

PAP
opublikowano: 10-09-2010, 14:13

Grupa finansowa UniCredit Global Shipping rozszerza współpracę ze Stocznią Gdańsk S.A. Grupa będzie doradzała i wspierała stocznię w działaniach marketingowych dotyczących produkcji wież wiatrowych i  konstrukcji stalowych.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka stoczni w Gdańsku Aldona Dybuk, decyzję o rozszerzeniu współpracy grupa UniCredit Global Shipping ogłosiła podczas odbywających się obecnie w Hamburgu Międzynarodowych Targów SMM (Budownictwo okrętowe, maszyneria i technologie morskie).

Członek zarządu stoczni Arkadiusz Aszyk powiedział w piątek PAP, że do ubiegłego roku UniCredit i stocznia współpracowały w zakresie marketingu mocy produkcyjnych przy budowie statków. "Grupa wspomagała nas w pozyskiwaniu nowych kontraktów na budowę jednostek, a teraz w związku z rozszerzeniem działalności stoczni o budowę wież wiatrowych i konstrukcji stalowych będzie promować nasze nowe produkty" - poinformował.

"Jesteśmy jedyną stocznią, która może pochwalić się tego rodzaju partnerstwem z UniCredit" - dodał. Jego zdaniem współpraca z grupą ułatwia m.in. pozyskiwanie kontraktów. "Jest to jedna z największych na świecie instytucji finansujących przemysł żeglugowy i jak idziemy na rozmowy z tak doświadczonym i mającym kontakty partnerem, to od razu negocjacje mają inny przebieg" - podkreślił.

Dodał, że "współpraca z tak znaczącą, międzynarodową instytucją finansową jest potwierdzeniem, że Stocznia Gdańsk jest właściwie restrukturyzowana". Poinformował, że w październiku zostanie uruchomiona linia do produkcji wież wiatrowych.

W połowie lipca prezes spółki Andrzej Stokłosa poinformował, że Stocznia Gdańsk S.A. ma portfel zamówień o wartości 350 mln zł. Przyznał, że zamówień na ten rok jest o 40 proc. mniej niż w ubiegłym roku. W latach 2010-2012 stocznia planuje zrealizować plany inwestycyjne o wartości ok. 300 mln zł.

Pod koniec 2007 r. Stocznia Gdańsk została kupiona przez ukraiński koncern ISD Polska (Związek Przemysłowy Donbasu). ISD ma niespełna 80 proc. akcji zakładu; reszta należy do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rok temu Komisja Europejska zaakceptowała plan restrukturyzacji Stoczni Gdańsk. Stocznia nie musiała zwracać pomocy publicznej; mogła skorzystać z dodatkowej pomocy w wysokości 150 mln zł na spłatę długów. Zakład zobowiązał się też do zdywersyfikowania produkcji oraz zmniejszenia mocy produkcyjnych i zatrudnienia. W 2009 roku ze stoczni zwolniono 306 osób; teraz zakład zatrudnia ok. 1,8 tys. osób.

Grupa UniCredit jest międzynarodowym bankiem europejskim z siedzibą w Mediolanie, obsługującym ponad 28 mln klientów w 19 krajach. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane