Grypa zbiera żniwo na Wall Street

WST
27-04-2009, 15:44

Zgodnie z tym, co sugerowały kontrakty terminowe, początek poniedziałkowej sesji na Wall Street stoi pod znakiem spadków. Wskaźniki osuwają się pod naporem doniesień o rozprzestrzeniającym się wirusie świńskiej grypy i mało optymistycznych komentarzy nt. stanu amerykańskiej gospodarki.

Pierwszy ze wspomnianych czynników zaczyna już oddziaływać nie tylko na „sferę zdrowotną”, ale i na światowy handel, przewozy i finanse.

W celu przeciwdziałania epidemii wiele krajów wprowadziło zaostrzone przepisy na przejściach granicznych, a niektóre - jak Chiny - czasowo wstrzymały w poniedziałek import mięsa wieprzowego z Meksyku i USA. Pandemii na razie nie ma, ale... Na tym swoistym stanie „wyższej konieczności” korzysta jedynie część firm farmaceutycznych zajmujących się produkcją szczepionek.

Nerwową atmosferę podgrzał niedzielny komentarz Lawrence'a Summersa, dyrektora Narodowej Rady Gospodarczej Białego Domu. Stwierdził on, że gospodarka USA nadal się będzie kurczyć i nie należy oczekiwać szybkiej poprawy. Większym optymistą okazał się tym razem Alan Greenspan, były szef Fed, który ocenił, że rynki finansowe zaczynają się stabilizować.

A propo samego Fed. W środę opublikowane zostanie stanowisko organu monetarnego FOMC. O redukcji stóp nie ma mowy, ale może zapaść decyzja o zaaplikowaniu gospodarce zastrzyku kolejnych „pustych” miliardów dolarów. Na parkiety dotrą też ważne dane makro - m.in. o dynamice PKB w I kw.

W centrum uwagi znajdą się również koncerny motoryzacyjne, nie tylko ze względu na zbliżające się terminy ostatecznych rozstrzygnięć dotyczących ich przyszłości (GM i Chrysler), ale też z powodu publikacji danych o kwietniowej sprzedaży.

Dzisiaj w niełasce graczy znalazły się natomiast papiery czołowych spółek surowcowych. Słabo prezentują się m.in. Alcoa i Freeport-McMoRan Copper & Gold.

Podaż powinna też dominować na akcjach Whole Foods Market. Analitycy UBS obniżyli rekomendację dla walorów największego producenta naturalnej żywności z „neutralnie” do „sprzedaj”. Specjaliści ww. banku mają zresztą pracowity dzień; z “kupuj” do “neutralnie” obniżyli zalecenie dla papierów spółek lotniczych i transportowych; US Airways, Continental, AMR oraz UAL. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Grypa zbiera żniwo na Wall Street