GSK podbija tempo wzrostu

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 07-03-2005, 00:00

Koncern szacuje, że w tym roku będzie się rozwijał w Polsce co najmniej dwa razy szybciej niż rynek. Szalejąca grypa już mu w tym pomaga.

Mark Loughran, szef GlaxoSmithKline Pharmaceuticals (GSK), szacuje, że rynek leków w Polsce wzrośnie w tym roku o 4–5 proc.

— Spodziewam się, że sprzedaż GSK wzrośnie o 9–14 proc., a połowę tego wyniku wypracują leki przeciw przeziębieniu. Mają one duży wpływ na naszą sprzedaż — wyjaśnia Mark Loughran.

Szef GSK zapewnia, że to niski poziom infekcji spowodował w 2004 r. spadek sprzedaży kilku leków. Według badań IMS, GSK zanotował 3,7-proc. spadek obrotów w sprzedaży krajowej. Razem z eksportem przychody przekroczyły 1,2 mld zł. Nieznacznie zmniejszył się udział GSK w rynku — do 7,4 proc., ale firma utrzymała pozycję lidera.

— Wyniki IV kwartału 2004 r. i 10-proc. wzrost w dwóch miesiącach 2005 pokazują, że możemy odzyskać tempo wzrostu. Chcemy wprowadzić na rynek nowe formy niektórych leków oraz dwa, może trzy zupełnie nowe preparaty z grupy leków kardiologicznych i neurologicznych — mówi szef GSK.

Mark Loughran przekonuje, że rozwój GSK w Polsce wyhamował w efekcie sporu marżowo-cenowego w imporcie leków między rządem a firmami farmaceutycznymi.

— Najlepsze kontrakty produkcyjne, które moglibyśmy realizować na zlecenie naszej spółki matki, przechodzą nam koło nosa. To skutkuje mniejszymi dochodami z eksportu. Dopóki spór się nie zakończy, nie będziemy inwestować w Polsce — mówi prezes GSK.

Poznańska fabryka GSK wykorzystuje dziś zaledwie 35 proc. mocy produkcyjnych. GSK zainwestowało w Polsce ponad 400 mln USD.

— W pierwszych latach do Poznania przenieśliśmy produkcję 76 leków z innych krajów. Rozbudowaliśmy zakład, a teraz nie możemy z tego korzystać — twierdzi prezes Loughran.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GSK podbija tempo wzrostu