GTC chce inwestować w parki innowacji, obiekty OZE i mieszkania na wynajem

opublikowano: 10-08-2022, 09:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Giełdowy deweloper zmieni kierunek strategii i wejdzie w nowe obszary rynku nieruchomości. Pierwsza transakcja już została zrealizowana.

GTC, kojarzone do tej pory z budową i zarządzaniem biurowcami i galeriami handlowymi, chce zdywersyfikować portfel i wejść w segmenty rynku nieruchomości bardziej odporne na zawirowania rynkowe. Zamierza inwestować w parki innowacji i technologii, obiekty energii odnawialnej i budowę mieszkań pod wynajem (PRS).

“W ramach nowej strategii, spółka GTC będzie otwarta na zakładanie platform, które umożliwią zewnętrznym inwestorom na uczestnictwo w nich, oraz umożliwią GTC skorzystanie z wyższego poziomu lewarowania i stóp zwrotu niż ich poziomy notowane w jej obecnym modelu biznesowym. Realizacja powyższej strategii pozwoli GTC na wzrost skali jej działalności a inwestorom zewnętrznym na skorzystanie z doświadczenia i siły platformy inwestycyjnej GTC” - podał deweloper.

GTC dokonano już pierwszej transakcji: podpisano umowę, obejmującą wspólną inwestycję o wartości 115 mln EUR w park innowacji w miejscowości Kildare w Irlandii.

“W projekt zaangażowani są inni międzynarodowi inwestorzy branżowi działający w ramach partnerstwa luksemburskiego, któremu doradza Icona Capital, podmiot należący do tej samej grupy co akcjonariusz mniejszościowy GTC” - dodano.

GTC obejmie 25 proc. udziałów w przedsięwzięciu poprzez inwestycję w papiery dłużne, wyemitowane przez luksemburską spółkę celową.

Na koniec I kwartału 2022 r. wartość aktywów brutto dewelopera wyniosła 2,31 mld EUR. Zadłużenie wyniosło 1,3 mld EUR.

– Mając na uwadze renomowanych najemców w parku technologicznym pozytywnie oceniam pomysł wypłynięcia na nowe wody. Co do rynku mieszkaniowego, to PRS wydaje się być również dobrym pomysłem z uwagi na spory popyt na rynku najmu i rosnące stawki czynszu rynkowego - komentuje Maciej Wewiórski, analityk DM BOŚ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane