GTC stawia na biura i obiekty handlowe

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 29-02-2008, 00:00

Deweloper w najbliższych dwóch latach zainwestuje ponad 5 mld zł. Zmniejszy udział projektów mieszkaniowych w portfelu.

Deweloper w najbliższych dwóch latach zainwestuje ponad 5 mld zł. Zmniejszy udział projektów mieszkaniowych w portfelu.

Przychody operacyjne GTC spadły w IV kwartale do 57 mln zł z 75,7 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej. Spółka zrekompensowała to wzrostem czystego zarobku do 88,2 mln zł z 58,2 mln zł w IV kwartale 2006 r., ale rynek liczył na więcej i akcje dewelopera wczoraj nieco potaniały. Narastająco po czterech kwartałach deweloper zanotował 278,5 mln zł przychodów, wobec 315 mln zł w 2006 r. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł do 845,9 mln zł z 783 mln zł przed rokiem.

— Wyniki 2007 r. są dobre. Niższe przychody to rezultat sprzedaży kilku projektów, ale już od tego kwartału GTC będzie osiągać przychody z nowo oddanych projektów z czwartego kwartału — mówi Kacper Żak, analityk DI BRE.

W 2007 r. GTC sprzedało Mokotów Business Park, America House i Lighthouse. Władze spółki tłumaczyły te decyzje chęcią „odświeżenia” portfela nieruchomości na wynajem.

— Sprzedaż niektórych istniejących projektów jest dobrym ruchem, bo spółka uwalnia sobie pieniądze na kolejne inwestycje — ocenia Kacper Żak.

GTC zamierza zainwestować 1,5 mld EUR (5,25 mld zł) w latach 2008-09. Już negocjuje z bankami kredyty o wartości około 0,5 mld EUR.

— Proponowane nam warunki są bardzo dobre — takie jak przed kryzysem kredytowym — ocenia Erez Boniel, dyrektor finansowy GTC.

Dodaje, że w tym roku spółka wykorzystała około 150 mln EUR wolnej gotówki (na koniec 2007 r. raportowała 350 mln EUR).

— Nasz plan inwestycyjny na lata 2008-10 przewiduje oddanie do użytku 1,5 mln mkw. powierzchni netto — mówi Eli Alroy, przewodniczący rady nadzorczej GTC.

Kumulacji oddań nowych projektów należy się spodziewać w 2009 r.

— Ten rok będzie w pewnym sensie przejściowy. Skala działalności wzrośnie, ale nie uda się osiągnąć zysku netto na tak wysokim poziomie, jak w 2007 r. — ocenia Kacper Żak.

Dodaje, że będzie to mimo wszystko bardzo ważny rok dla spółki, bo inwestorzy ocenią postępy w realizacji projektów na blisko 1 mln mkw., które zostaną oddane właśnie w 2009 r. Władze GTC podkreślają natomiast, że w najbliższych latach spółka położy nieco większy nacisk na inwestycje w powierzchnię biurową i komercyjną. Udział projektów mieszkaniowych w portfelu ma spaść w tym czasie do około 30 proc. z 37 proc. w 2007 r. Jeśli chodzi o nowe rynki — Eli Alroy przyznaje, że jeszcze w tym roku GTC może rozpocząć działalność w Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu