GTC zrefinansował Galerię Mokotów

KSA
opublikowano: 05-08-2009, 00:00

Konsorcjum niemieckich banków udzieliło deweloperowi 205 mln EUR kredytu.

Konsorcjum niemieckich banków udzieliło deweloperowi 205 mln EUR kredytu.

Rok temu GTC rozważał sprzedaż Galerii Mokotów (GM) — jednego ze swoich flagowych projektów. Rynek jednak nie sprzyjał i do transakcji póki co nie doszło. GTC wspólnie z Unibailem Rodamco (kontrolują po połowie spółkę celową, która jest właścicielem centrum handlowo-rozrywkowego) zorganizowały więc refinansowanie projektu. Konsorcjum niemieckich banków, w którego skład wchodzą Berlin-Hannoversche Hypothekenbank AG i Westdeutsche Immobilien Bank, udzieliło spółce celowej 205 mln EUR kredytu.

— Długoletnie dobre relacje GTC z wiodącymi bankami europejskimi, bardzo dobry standing finansowy GTC i Unibail Rodamco oraz pierwszorzędna jakość finansowanej nieruchomości pozwoliły uzyskać finansowanie na tak dużą skalę, mimo trudnych warunków na rynku kredytowym. Wpływy z tego kredytu zwiększą zasoby gotówki w GTC — mówi cytowany w komunikacie Erez Boniel, dyrektor finansowy i członek zarządu GTC.

Kredytu udzielono na 5 lat z możliwością prolongaty na kolejne 3. Na potrzeby umowy z bankami GM wyceniono na 378 mln EUR. Wskaźnik LTV (wartość kredytu do wartości nieruchomości) wynosi więc 54 proc.

— Zakładając, że roczne wpływy z tytułu najmu powierzchni w GM wynoszą około 20,5 mln EUR, stopa dyskontowa yield, przy której wyceniona została GM, wynosi około 5,4 proc. Oznacza to, że pomimo pogorszenia sytuacji na rynku nieruchomości, wartość tego obiektu wciąż jest wysoka — uważa Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

Komunikat GTC pozytywnie ocenia też Igor Muller z WoodCo.

— Zdolność GTC do pozyskiwania finansowania na trudnym rynku, gdy inni deweloperzy są zmuszani do angażowania w projekty coraz więcej kapitału własnego, jest niewątpliwie pozytywem. Ponadto wycena GM odbiega tylko o około 4 proc. od danych z 2008 r., co oznacza, że wraz ze wzrastającymi stopami dyskontowymi przychody z najmu i obłożenie nie uległy znaczącym zmianom w tym roku — podsumowuje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane