GTC: Zysk po I kw. br. to nikła cząstka ubiegłorocznego

DI, PAP
opublikowano: 15-05-2009, 19:03

Zysk netto Globe Trade Center przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej spadł w pierwszym kwartale 2009 roku o 94 proc. rok do roku i wyniósł 2,1 mln euro - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

Wynik na poziomie netto okazał się znacznie niższy od rynkowych oczekiwań, gdyż analitycy szacowali go na 16,9 mln euro.

"Jedną z przyczyn takiej obniżki zysku był wzrost rezerwy na podatek odroczony, który wynikał z osłabienia złotego wobec euro. Łączne obciążenie podatkowe wyniosło 17 mln euro. Ten negatywny trend może się odwrócić, o ile obserwowane w kwietniu umocnienie złotego utrzyma się" - napisano w komunikacie prasowym GTC.

O 4 proc. niższy od konsensusu okazał się zysk operacyjny. Wyniósł on 33,1 mln euro, a rynek liczył na 34,6 mln euro.

O 11 proc. wyższe od oczekiwań są natomiast przychody GTC. Wyniosły one 45,2 mln euro i były najwyższe w dotychczasowej historii spółki.

Wpływy z wynajmu wzrosły o 47,5 proc. w stosunku rocznym, osiągając 21,5 mln euro, a przychody ze sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych zwiększyły się o 1613 proc. do 23,7 mln euro.

"Wzrost przychodów z najmu był przede wszystkim efektem rozpoczęcia okresów czynszowych w nowo oddanych budynkach. Równolegle wzrost poziomu wynajęcia powierzchni pozwolił na poprawę rentowności operacyjnej przychodów z najmu do 76,5 proc. (z 72,2 proc. w IV kw. 2008 r.)" - napisano w komunikacie prasowym GTC.

Wpływy ze sprzedaży mieszkań zwiększyły się dzięki oddaniu do użytku domów w warszawskim Osiedlu Konstancja (faza IV) oraz apartamentów Rose Garden w Bukareszcie i Park Apartments w Belgradzie. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 20 proc. (vs. 19 proc. w IV kw. 2008 r.).

W następstwie zmiany w rachunkowości (MSR40), GTC przeszacowała do wartości godziwej nieruchomości inwestycyjne w trakcie realizacji. Postępy w budowie oraz wynajęciu powierzchni w Galerii Jurajskiej w Częstochowie oraz budynków biurowych ľ CB Kazimierz (Kraków), Spiral (Budapeszt), GTC Metro (Budapeszt) i City Gate (Bukareszt) wpłynęły w największym stopniu na wartość przeszacowania. Łączna wycena tych inwestycji w I kwartale 2009 roku wzrosła o 37,2 mln euro.

Z drugiej strony wzrost rynkowych stóp kapitalizacji spowodował w I kwartale br spadek wartości już ukończonych inwestycji o 13 mln euro. Przyjęte przy wycenie przeciętne stopy kapitalizacji wyniosły od 7 proc. w Polsce do średnio 7,7 proc. w pozostałych krajach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / GTC: Zysk po I kw. br. to nikła cząstka ubiegłorocznego