GTech mocno ogranicza apetyt

Dawid Tokarz
opublikowano: 11-06-2010, 06:25

Na obsługę systemu Totalizator Sportowy wyda góra 0,8 proc. obrotów. Cztery razy mniej niż do tej pory.

Kilka dni temu Totalizator Sportowy (TS) zaczął negocjacje z trzema spółkami, które chcą obsługiwać jego system w latach 2011-21, a już wiadomo, że będzie za to płacił nie więcej niż 0,8 proc. swoich obrotów. Taką właśnie ofertę złożył państwowej spółce amerykański GTech, jeden z najbardziej znanych bohaterów obrad hazardowej komisji śledczej. Z informacji "PB" wynika, że dziś zaproponowana prowizja jest aż cztery razy mniejsza niż ta, którą GTech, jako operator gier online TS, inkasuje na podstawie kontraktu z 2001 r.

1 czerwca władze TS poinformowały, że z czterech oferentów, którzy przystąpili do przetargu na operatora online, trzech dopuszczono do negocjacji. Wstępnego sita nie przeszła rodzima spółka ZPR, kontrolowana przez Zbigniewa Benbenka, której ofertę odrzucono ze względów formalnych. Na polu bitwy pozostali światowi giganci: grecki Intralot oraz amerykańskie Scientific Games (SG, reprezentowane przez spółkę z Austrii) i GTech (występujący w konsorcjum z polską spółką córką Datatrans).

Od poniedziałku komisja przetargowa z TS prowadzi negocjacje z wszystkimi trzema oferentami. Z naszych informacji wynika, że prowizja zaproponowana przez GTech jest niższa od tych przedstawionych przez SG i Intralot, które w zależności od wariantu wynoszą od 1,05 do 1,4 proc.

Wybranie obecnej oferty GTech oznaczałoby, że w latach 2011-21 TS przeleje na konta Amerykanów ponad 300 mln zł. Tymczasem za obsługę polskiego giganta w latach 2001-11 GTech zainkasuje prawie 900 mln zł. I to przy niższych przychodach TS.

Więcej w piatkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane