Guaido: wyjdźmy razem na ulice

  • DI
opublikowano: 02-02-2019, 18:39

Na kilka godzin przed zapowiedzianymi na sobotę protestami przeciwko władzy prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro lider opozycji w tym kraju i szef parlamentu Juan Guaido wezwał swoich rodaków do "wyjścia razem na ulice".

"Ze wsparciem międzynarodowej społeczności wyjdziemy razem na ulice" - napisał na Twitterze Guaido.

Na sobotę demonstracje przeciwko Maduro zapowiedziano również poza granicami Wenezueli, m.in. w USA, Hiszpanii, Peru, Meksyku oraz Argentynie.

Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro szef parlamentu Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju. Prezydenturę Maduro uznał za nielegalną.

Przejęcie władzy przez Guaido uznały USA, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich - Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich - Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia - zapowiedziało, że jeśli Maduro w najbliższym czasie nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów, również uznają Guaido.

Maduro, który na początku stycznia został zaprzysiężony na drugą kadencję po wygraniu niespełniających standardów demokratycznych wyborów prezydenckich w 2018 roku, oskarża USA o kierowanie puczem mającym na celu odsunięcie go od władzy i przejęcie kontroli nad największymi rezerwami ropy naftowej na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

, Świat