"Guardian": Brytyjskie referendum o konstytucji UE może się nie odbyć

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-04-2005, 09:52

Referendum w sprawie konstytucji Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie nie odbędzie się, jeżeli okaże się, że 29 maja Francuzi traktat odrzucą - napisał w poniedziałek brytyjski dziennik "The Guardian" powołując się na źródła rządowe. Gazeta przypomina, że przeprowadzone niedawno sondaże ukazują, że ponad połowa Francuzów sprzeciwia się konstytucji UE.

Referendum w sprawie konstytucji Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie nie odbędzie się, jeżeli okaże się, że 29 maja Francuzi traktat odrzucą - napisał w poniedziałek brytyjski dziennik "The Guardian" powołując się na źródła rządowe. Gazeta przypomina, że przeprowadzone niedawno sondaże ukazują, że ponad połowa Francuzów sprzeciwia się konstytucji UE.

Jak zauważa "Guardian", brytyjski minister spraw zagranicznych Jack Straw potwierdził te informacje mówiąc, że nie wie, czy w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum, jeśli Francja powie "nie" konstytucji. Powołując się na źródła z otoczenia premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira dziennik dodaje, że "jeżeli nie ma konstytucji będącej podstawą referendum, (to) nie będzie referendum".

Wcześniej brytyjskie władze utrzymywały, że referendum odbędzie się, nawet gdy inne kraje Unii sprzeciwią się traktatowi - zauważa gazeta.

Traktat, aby wszedł w życie, musi zostać uznany przez wszystkich 25 członków Unii Europejskiej. Dotychczas konstytucję unijną ratyfikowała w referendum Hiszpania (20 lutego 2005 roku), a poprzez głosowanie w parlamencie - Litwa (11 listopada 2004), Węgry (20 grudnia 2004), Słowenia (1 lutego 2005) i Włochy (6 kwietnia 2005)

Premier Blair zapowiadał, że w Wielkiej Brytanii głosowanie w sprawie konstytucji UE odbędzie się w 2006 roku. Dokładnej daty jeszcze nie podano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / "Guardian": Brytyjskie referendum o konstytucji UE może się nie odbyć