Gujarat chce odebrać Ciechowi rumuńską sodę

Anna Bytniewska
opublikowano: 20-06-2007, 00:00

Hinduski koncern wytoczył działa przeciwko Ciechowi. Polska spółka nie ma zamiaru wycofywać się rumuńskiej US Govora. Negocjuje.

Hinduski koncern wytoczył działa przeciwko Ciechowi. Polska spółka nie ma zamiaru wycofywać się rumuńskiej US Govora. Negocjuje.

Ciech, jedna z czołowych firm chemicznych na giełdzie, ma twardy orzech do zgryzienia. W 2006 r. kupił od rumuńskiej agencji rządowej AVAS i grupy Begacom 93,135 proc. akcji producenta sody US Govora. Ale apetyt na rumuński rynek sody miał też hinduski potentat tej branży — Gujarat Heavy Chemicals Limited (GHCL). Mimo że to Ciech wygrał, Gujarat nie złożył broni. Domaga się unieważnienia transakcji.

Hinduska firma złożyła w tej sprawie pozew sądowy.

— Informację o pozwie otrzymaliśmy od US Govora. Pozew złożony przez GHCL nie został w sposób formalny dostarczony do Ciechu. Rozprawę sądową odroczono do 24 września 2007 r. Uważamy, że rumuński sąd odrzuci pozew — mówi Kazimierz Przełomski, dyrektor finansowy grupy Ciech.

W pozwie GHCL domaga się stwierdzenia nieważności aneksu do umowy nabycia akcji US Govora.

— Jesteśmy prawnym właścicielem pakietu akcji US Govora. Został zarejestrowany 4 grudnia 2006 r. — dodaje Kazimierz Przełomski.

Ciech ma czas, by nakłonić Hindusów do ugody. Rozpoczął już negocjacje. Przypuszcza, że rywal używa pozwu jako straszaka w innej sprawie. Instytucja finansowa zależna od GHCL ma wierzytelność zabezpieczoną na majątku US Govora.

— Sprawa jest w toku i powinna zostać zakończona wkrótce. Uzgodnione i potwierdzone saldo wierzytelności będzie spłacone — mówi Kazimierz Przełomski.

Łączny koszt zaangażowania w US Govora Ciech ocenia na blisko 60 mln EUR, z czego 9,2 mln to wydatek na kupno akcji, 26 mln EUR — na program inwestycyjny, a 25 mln EUR pochłonie oddłużenie i restrukturyzacja zadłużenia.

— Znaczna część zadłużenia została już spłacona. Ewentualne wykupienie wierzytelności od GHCL nie podwyższy znacząco tej kwoty — podkreśla Kazimierz Przełomski.

Czy to usatysfakcjonuje Hindusów, dla których ekspansja na europejskim rynku sody była jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy