Gundlach: ceny akcji skrajnie wysokie tylko dzięki Fed

opublikowano: 12-01-2021, 07:40

Jeffrey Gundlach, założyciel i szef DoubleLine Capital uważa, że wiele trendów utrzymujących się od dekady zaczyna się obecnie odwracać.

- Mamy obecnie nadzwyczaj wysokie wyceny, a wspiera je potężna stymulacja – powiedział Gundlach w CNBC. – Jeśli sprawdzić dane rynku akcji z czterech ostatnich dekad, to wiele wskaźników wycen pokazuje iż jesteśmy w górnym centylu przewartościowania. Powoduje to oczywiście Fed utrzymując zerowe stopy i obiecując, że tu pozostaną. To umożliwia rekordowo wysokie wyceny – dodał.

Jeffrey Gundlach, fot. Bloomberg
Jeffrey Gundlach, fot. Bloomberg

W ubiegłym tygodniu Dow Jones, S&P500; i Nasdaq osiągnęły rekordowo wysoką wartość. W przypadku S&P500; wskaźnik cena/przyszły zysk wynosi prawie 23 i jest blisko rekordu z 2000 roku, krótko przed pęknięciem bańki spekulacyjnej dotkomów.

Gundlach zwrócił także uwagę na zmianę trendów utrzymujących się od około dekady. Rynki wschodzące zaczynają dawać lepsze wyniki od amerykańskiego, spółki wartościowe są lepsze od wzrostowych, a te o słabszych bilansach wyprzedzają te o silniejszych.

- Zdecydowanie następuje zmiana. Utrzymywanie się Stanów Zjednoczonych na topie najlepszych rynków przez 10 lat wydaje się kończyć. Wiele rzeczy się zmienia. Podejrzewam, że nie jest to krótkoterminowe zjawisko – powiedział Gundlach.

Inwestor nazywany przez niektórych „królem obligacji” wskazuje na inną zmianę, która może wywierać presję na ryki akcji. To możliwy wzrost inflacji. Jego zdaniem, wskaźnik CPI może już w maju/czerwcu pokazać 3 proc. wzrost cen.

- Inflacja może mocno zmienić sytuację, o ile się pojawi – powiedział Gundlach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś,cnbc.com

Polecane