Gundlach: Fed tylko zgaduje, że inflacja będzie przejściowa

opublikowano: 28-04-2021, 12:21

Wcale nie jest przesądzone, że inflacja w USA będzie tylko przejściowa, jak przekonują ekonomiści Fed, powiedział Jeffrey Gundlach, amerykański miliarder-inwestor, szef DoubleLine Capital.

- Nie wiem, dlaczego oni sądzą, że wiedzą iż inflacja będzie przejściowa – powiedział Gundlach, nazywany „królem obligacji”. – Skąd oni to wiedzą, kiedy jest drukowanych tyle nowych pieniędzy i widzimy naprawdę potężny wzrost cen surowców – dodał.

Przyznając, że Fed ma rację wskazując iż wzrost rocznej inflacji wynika częściowo z niskiej bazy, Gundlach wskazuje iż bank centralny może także zbyt nisko szacować wpływ swojej ultra luźnej polityki monetarnej.

Jeffrey Gundlach, fot. Bloomberg
Jeffrey Gundlach, fot. Bloomberg

- Jest mnóstwo wskaźników sugerujących, że inflacja będzie wyższa i to nie tylko przejściowo, przez kilka miesięcy. Zobaczymy jak Fed będzie próbował to przedstawić, ale oni po prostu zgadują – stwierdził szef DoubleLine Capital, zarządzającego 136 mld USD aktywów.

Gundlach uważa, że rentowności obligacji są niskie i trudno sobie wyobrazić kto będzie kupował oczekiwane potężne emisje długu.

- Kto wyłoży biliony dolarów na te wszystkie obligacje? Zagranica sprzedaje od lat i przyspieszyła to w ostatnich kwartałach. Krajowi inwestorzy nie sprzedają, ale też nie kupują. Dlatego jedyny, który może wchłonąć tą podaż jest Fed – powiedział.

Gundlach jest przekonany, że amerykański rynek akcji jest bardzo przewartościowany pod praktycznie każdym względem w porównaniu z rynkami akcji w Azji i Europie. Ujawnił, że kilka tygodni temu pierwszy raz w życiu kupował akcje europejskich spółek.

- Zrobiłem to przede wszystkim dlatego, że myślę iż dolar amerykański niemal z pewnością będzie słabł w perspektywie średnio i długoterminowej – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane