Gundlach: gospodarka USA pływa w oceanie długu

opublikowano: 14-01-2019, 06:30

Prezydent Donald Trump twierdzi, że gospodarka USA jest silniejsza niż kiedykolwiek, ale prawda jest taka, że wzrost jest napędzany długiem, uważa Jeffrey Gundlach, szef DoubleLine Capital, nazywany „królem obligacji”.

Gundlach już wielokrotnie ostrzegał o niebezpieczeństwie zbytniego zadłużenia gospodarki USA, szczególnie firm. Skutkiem napędzania jej długiem jest jego zdaniem to, że rzeczywisty wzrost gospodarczy w tym roku wynosi w USA tylko 0,5 proc. Powołując się na serwis USDebtClock.org wskazał, że całkowite zadłużenie Ameryki sięga 122 bln USD, co jest 6-krotnością PKB. Gundlach uważa, że gospodarka USA jest „sztucznie silna” w wyniku działań stymulacyjnych.

Jeffrey Gundlach
Zobacz więcej

Jeffrey Gundlach fot. Bloomberg

- Zaciągamy coraz więcej długu choć powinniśmy robić coś dokładnie przeciwnego jeśli nasza gospodarka jest naprawdę tak silna – powiedział szef DoubleLine Capital.

Pomimo ostatniej stabilizacji, Gundlach spodziewa się dalszych spadków amerykańskich rynków akcji. Jego zdaniem, sytuacja na nich będzie odwrotna niż w ubiegłym roku, czyli pierwsza połowa będzie słaba, a umocnienie pojawi się dopiero w drugiej.

- Obecnie jesteśmy w rynku niedźwiedzia, którego nie definiuję jako spadek o 20 proc. od szczytu. Rynek niedźwiedzia jest określany przez to, jak notowane są spółki – podkreślił.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu