Gundlach: Nowoczesna Teoria Monetarna to kompletny nonsens

opublikowano: 13-03-2019, 16:09

Jeffrey Gundlach, nazywany „królem obligacji” jest jednym z przeciwników popularnej w USA w ostatnim czasie Nowoczesnej Teorii Monetarnej (MMT).

Słynny inwestor, współzałożyciel funduszu DoubleLine Capital, jest przekonany, że MMT to jedynie sposób uzasadnienia „potężnego programu socjalistycznego” przez jego zwolenników.

Zobacz więcej

Jeffrey Gundlach, zarządzający funduszem DoubleLine Total Return. Fot. Bloomberg.

Ekonomiści stojący za MMT przekonują, że ponieważ USA pożycza we własnej walucie, może drukować dolary do pokrycia swoich zobowiązań i nie może zbankrutować.

- Problem z tym jest taki, że to całkowicie błędny argument – powiedział Gundlach.

Jego zdaniem, MMT mogłaby doprowadzić do „znaczącego bojkotu” obligacji długoterminowych.

- Ten argument jest śmieszny – powiedział Gundlach. - Brzmi dobrze tylko dla pierwszoklasisty. Co się stanie kiedy w gospodarce zacznie się pogorszenie? - dodał.

Inwestor ostrzega, że MMT może stać się czymś więcej niż tylko teorią jeśli gospodarka USA znajdzie się w recesji w przyszłym roku.

- To znaczy, jeśli wygra ktoś inny niż obecny prezydent, może oznaczać to zmierzanie w kierunku ralizacji tego eksperymentu Nowoczesnej Teorii Monetarnej – stwierdził. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA