Gundlach prognozuje trwałą inflację, osłabienie dolara i bitcoina

opublikowano: 25-10-2021, 19:16

Jeff Gundlach, znany inwestor i miliarder nie wierzy, że inflacja będzie tymczasowa, jak prognozuje Fed oraz inne banki centralne.

- Jest niemal pewne, że będziemy mieli trwałą wysoką inflację – powiedział Gundlach w wywiadzie dla CNBC. – Nie spodziewam się, aby spadła poniżej 4 proc. w całym 2022 roku – dodał.

Wśród powodów utrzymywania się wysokiej inflacji szef DoubleLine Capital wskazał rosnącą presję płacową i coraz wyższe koszty życia.

Gundlach jest przekonany, że to „biliony dolarów” pompowane przez rząd w rynki i gospodarkę dają cały obecny wzrost gospodarczy USA.

- Bez stymulacji i bez konsumentów kupujących importowane dobra za gotówkę ze wsparcia rządu nie mielibyśmy żadnego wzrostu – stwierdził.

Gundlach jest przekonany o nadchodzącym okresie osłabienia waluty USA.

- Dolar będzie spadał – powiedział, podkreślając silną historyczną korelacją między rosnącymi deficytami budżetowym i handlowym oraz trendem spadkowym dolara.

Gundlach uważa, że w odpowiednich okolicznościach rynki akcji gospodarek wschodzących osiągną lepszy wynik niż rynek amerykański „o pełne 100 pkt. procentowych”. Argumentem jest to, że są o połowę tańsze niż S&P500 według wskaźnika Shiller CAPE.

Odnosząc się do bitcoina, szef DoubleLine Capital stwierdził, że wykres kryptowaluty „wygląda jeszcze straszniej dziś niż w lipcu”.

- Mamy podwójny szczyt na 60 tys. USD plus. Myślę, że wiele rzeczy sięgało apogeum w ostatnich dniach: rentowności obligacji, bitcoin, nawet ropa. Wszystko, co zarabiało przez ostatnie kilka tygodni, moim zdaniem będzie słabło – powiedział Gundlach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, CNBC

Polecane