Gurbiel: Nie ma dramatu z wykorzystaniem środków UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-10-2005, 18:18

Wiceminister gospodarki Krystyna Gurbiel uważa, że "nie ma dramatu" w związku z wykorzystaniem przez Polskę środków unijnych. Gurbiel zaprzeczyła słowom Jana Rokity (PO), że Polska może stracić nawet 50 proc. pieniędzy z UE.

Wiceminister gospodarki Krystyna Gurbiel uważa, że "nie ma dramatu" w związku z wykorzystaniem przez Polskę środków unijnych. Gurbiel zaprzeczyła słowom Jana Rokity (PO), że Polska może stracić nawet 50 proc. pieniędzy z UE.

Po piątkowym spotkaniu liderów przyszłej koalicji PiS - PO Jan Rokita powiedział, że w 2006 roku - kiedy będziemy rozliczani ze środków unijnych - Polska "może stanąć w obliczu konieczności zwrotu ponad 50 proc. pieniędzy" przyznanych jej przez UE.

Wiceminister zaznaczyła, że nie wiadomo, na jakiej podstawie padła informacja, że będziemy musieli zwracać 50 proc. przyznanej nam kwoty. "Nie widzę podstaw do takich twierdzeń. Nie można tego odmalowywać w tak dramatycznych barwach. Cieszy mnie jednak fakt, że przyszły rząd - podobnie jak obecny - sprawę wykorzystania środków UE traktuje priorytetowo" - powiedziała PAP wiceminister.

Jak poinformowali po spotkaniu kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz (PiS) i kandydat na wicepremiera Jan Rokita (PO), w Polsce należy wprowadzić swoisty "stan nadzwyczajny" w sprawie wykorzystania przez Polskę środków unijnych w pierwszym roku członkostwa. Według Rokity, Polska wykorzystała do tej pory poniżej 3 proc. tych środków.

Gurbiel w rozmowie z PAP przyznała, że obecnie wykorzystanie środków unijnych jest dość niskie ale - jak podkreśliła - rośnie z miesiąca na miesiąc.

Poinformowała, że w najbliższy wtorek rząd przedstawi informację o aktualnym stanie wykorzystania środków unijnych oraz porównanie z innymi krajami. "Na tle innych krajów Polska nie wygląda dramatycznie i chodzi nie tylko o nowych członków, ale i starych" - dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane