GUS: Ceny produkcji sprzedanej wzrosły w listopadzie o 1,8 proc. rdr

P AP
opublikowano: 19-12-2017, 14:55
aktualizacja: 19-12-2017, 14:56

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu były w listopadzie 2017 r. wyższe o 1,8 proc. w porównaniu z listopadem 2016 r. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Dodano, że o 1,3 proc. wzrosły też ceny produkcji budowlano-montażowej.

"Według wstępnych danych w listopadzie 2017 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 1,8 proc. w porównaniu z listopadem 2016 r. Wzrost cen odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej - o 1,3 proc." - napisał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Jak zaznaczono, w okresie styczeń–listopad 2017 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 3,2 proc. wyższe w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. (kiedy notowano spadek - o 0,4 proc.), a ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 0,5 proc. (spadek w ub. roku - o 0,4 proc.).

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie 2017 r. były o 0,1 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. "Wzrost cen zanotowano w przetwórstwie przemysłowym o 0,1 proc., w tym największy w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 4,3 proc.)" - czytamy.

Wyższe niż przed miesiącem były również ceny w produkcji wyrobów tytoniowych (o 1,2 proc.), papieru i wyrobów z papieru, napojów (po 0,5 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 0,3 proc.), metali, maszyn i urządzeń oraz wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (po 0,1 proc.).

Spadły natomiast ceny m.in. w produkcji wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, mebli (po 0,1 proc.), artykułów spożywczych, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, wyrobów farmaceutycznych (po 0,2 proc.), wyrobów z metali, pozostałego sprzętu transportowego, wyrobów tekstylnych, odzieży (po 0,3 proc.), urządzeń elektrycznych (o 0,4 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, skór i wyrobów skórzanych, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (po 0,6 proc.).

"Ceny w górnictwie i wydobywaniu ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w ub. miesiącu. Obniżono natomiast ceny w sekcjach: dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja o 0,1 proc. oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 0,6 proc." - zaznaczono.

Według GUS w porównaniu z grudniem poprzedniego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 0,7 proc.. "Ceny w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja podniesiono o 1,4 proc." - napisano.

Wzrost cen zanotowano również m.in. "w sekcji przetwórstwo przemysłowe o 0,8 proc., w tym największy w produkcji metali (o 6,8 proc.). "Wzrosły także ceny w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 3,9 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 3,7 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 2,8 proc.), artykułów spożywczych (o 2,1 proc.), napojów (o 1,6 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 1,3 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 1,0 proc.), odzieży (o 0,9 proc.)" - czytamy.

Według GUS ceny w górnictwie i wydobywaniu ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w grudniu ub. roku. "Spadły natomiast ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 0,7 proc." - napisano

Z kolei ceny produkcji sprzedanej przemysłu były listopadzie 2017 r. o 1,8 proc. wyższe niż przed rokiem. Np. w sekcji górnictwo i wydobywanie ceny podniesiono o 5,0 proc.. "Wzrosły również ceny w sekcjach: dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja – o 2,1 proc. oraz przetwórstwo przemysłowe - o 1,9%" - wyliczył GUS. Dodano, że spadły natomiast ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 0,7 proc.

"Szacuje się, że w listopadzie 2017 r. ceny produkcji budowlano-montażowej były o 0,3 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. Ceny budowy budynków, budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych wzrosły po 0,3 proc." - napisał GUS.

Jak zaznaczono, ceny produkcji budowlano-montażowej w listopadzie br. były o 1,2 proc. wyższe niż w grudniu ub. roku oraz o 1,3 proc. wyższe niż przed rokiem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: P AP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu