GUS: ceny żywności w maju silnie rosły

opublikowano: 17-06-2004, 17:06

Ceny wszystkich podstawowych produktów rolnych w skupie wzrosły w maju, w porównaniu z kwietniem. Najbardziej wzrosły ceny ziemniaków i żywca wołowego (odpowiednio o 12,0 proc. i o 14,1 proc.). Mleko zdrożało o 1,6 proc. w porównaniu do kwietnia - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Mimo wzrostu cen w skupie i na targowiskach, z informacji uzyskanych przez PAP w biurze prasowym NBP wynika, że na infolinię, która ma do końca czerwca zbierać sygnały o wzrostach cen po wejściu Polski do UE, dzwoni bardzo niewiele osób. Obecnie jest to kilkanaście telefonów dziennie, zaś na początku działania infolinii telefonów było około tysiąca dziennie.

NBP będzie zbierał informacje do końca czerwca, a dane z analiz przedstawi na początku lipca.

Jeśli chodzi o pozostałe produkty rolne, GUS poinformował, że w obrocie targowiskowym nieznacznie wzrosły ceny pszenicy i żyta, wzrosły ceny żywca wołowego i wieprzowego (odpowiednio o 4,4 proc. i o 2,7 proc.), natomiast obniżyły się ceny ziemniaków jadalnych (o blisko 6 proc.).

W odniesieniu do maja ub. roku zarówno w skupie, jak i w obrocie targowiskowym wzrosły ceny wszystkich podstawowych produktów rolnych. Największy wzrost dotyczył cen skupu pszenicy, żywca wieprzowego i wołowego (o ponad 30 proc.) oraz targowiskowych cen prosiąt do chowu (o blisko 30 proc.) i żywca wieprzowego (o blisko 26 proc.).

Ceny pszenicy w skupie wzrosły o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i aż o 36,4 proc. w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku.

Za żyto w skupie płacono średnio o 2,4 proc. więcej w skali miesiąca i o 22,7 proc. więcej w skali roku. Ceny targowiskowe żyta nieznacznie wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca - o 0,2 proc. i były o 19,8 proc. wyższe niż w maju ub. roku.

W maju br. ceny ziemniaków w skupie kształtowały się na poziomie o 12,0 proc. wyższym niż przed miesiącem i o 3,7 proc. wyższym niż przed rokiem. W obrocie targowiskowym ceny ziemniaków jadalnych obniżyły się o 5,9 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, przy czym nadal były wyższe o 1,5 proc. w odniesieniu do podobnego okresu ub. roku.

Ceny żywca wieprzowego w skupie wzrosły z 3,97 zł/kg w kwietniu do 4,06 zł/kg w maju, tj. o 2,2 proc., natomiast w odniesieniu do maja ub. roku - aż o 32,4 proc.. Na targowiskach za 1 kg żywca wieprzowego płacono średnio 3,86 zł/kg, tj. o 2,7 proc. więcej niż przed miesiącem i o 25,7 proc. więcej niż przed rokiem.

Ceny skupu żywca wołowego (średnio 3,35 zł/kg) wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 14,1 proc., natomiast w skali roku - aż o 30,3 proc. W obrocie targowiskowym ceny bydła rzeźnego kształtowały się na poziomie 2,87 zł/kg, tj. o 4,4 proc. wyższym niż przed miesiącem i o 11,2 proc. wyższym niż przed rokiem.

Ceny skupu drobiu rzeźnego wzrosły średnio do 3,28 zł/kg, tj. o 3,8 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca i o 13,2 proc. w stosunku do tego samego okresu ub. roku.

W maju nadal utrzymywała się tendencja wzrostowa cen skupu mleka. Za 1 hektolitr płacono średnio 82,25 zł, tj. o 1,6 proc. więcej niż przed miesiącem i o 18,7 proc. więcej niż przed rokiem.

lach/ pad/ itm/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS: ceny żywności w maju silnie rosły