GUS: Gorsza koniunktura w handlu i w przetwórstwie, lepiej w budownictwie

(Paweł Kubisiak)
22-06-2005, 18:43

Ogólny klimat koniunktury w handlu pogorszył się do minus 6 w czerwcu z minus 4 w maju - podał Główny Urząd Statystyczny. Gorszy był też ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, natomiast poprawie uległ klimat koniunktury w budownictwie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu pogorszył się do minus 6 w czerwcu z minus 4 w maju - podał Główny Urząd Statystyczny. Gorszy był też ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, natomiast poprawie uległ klimat koniunktury w budownictwie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu

Wśród badanych przedsiębiorstw 16 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 22 proc. - jej pogorszenie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. GUS zwraca uwagę na trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych przedsiębiorstw oraz nadmiar bieżących zapasów towarów.

Według GUS skala zwolnień pracowników może być nieznacznie większa od szacunków z maja. Przewidywania dotyczące wzrostu sprzedaży są mniej korzystne od prognoz sprzed miesiąca i wskazują na możliwość jej utrzymania się na obecnym poziomie.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się na poziomie plus 10, czyli gorzej niż w maju, gdy wynosił plus 12 - podał w środę GUS.

- Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w czerwcu optymistyczna, choć nieco gorsza niż w maju i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Złożyły się na to nieznacznie gorsze niż przed miesiącem oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji – podał GUS w komunikacie.

Według GUS sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal niezadowalająca, a jej poprawa w najbliższych miesiącach może być mniejsza w porównaniu do przewidywań formułowanych przed miesiącem. Poprawę koniunktury sygnalizuje 26 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 16 proc. (w maju odpowiednio: 27 proc. i 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Koniunktura w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w czerwcu budownictwie poprawił się i wyniósł plus 19 wobec plus 17 w maju dzięki szybszemu niż w ubiegłym miesiącu wzrostowi portfela zamówień i produkcji oraz poprawie sytuacji finansowejprzedsiębiorstw - podał w środę GUS.

31 proc. badanych przedsiębiorstw sygnalizuje poprawę koniunktury, a 12 proc. - jej pogorszenie. W maju odpowiednio było to 30 proc. i 13 proc.

GUS podał, że przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Zdaniem badanych przedsiębiorców, w najbliższych trzech miesiącach nastąpi wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych.Zwiększenie zatrudnienia w budownictwie może być mniejsze niż wskazywała to prognoza sprzed miesiąca

DA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS: Gorsza koniunktura w handlu i w przetwórstwie, lepiej w budownictwie