GUS: Inflacja w sierpniu wyniosła 1,6 proc., nieco powyżej oczekiwań

Internet Securities
opublikowano: 14-09-2005, 16:22

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w sierpniu o 0,1% w ujęciu miesięcznym, a w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 1,6%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w środę.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w sierpniu o 0,1% w ujęciu miesięcznym, a w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 1,6%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w środę.

W lipcu tego roku wskaźnik roczny inflacji CPI wyniósł 1,3%, a w czerwcu – 1,4%.

Ceny żywności, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych spadły w sierpniu o 0,4 m/m i wzrosły o 0,9% r/r.

Ceny paliw do prywatnych środków transportu odnotowały wzrost o 2,3% w ujęciu miesięcznym i o 14,7% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Największe wzrosty w ujęciu rocznym odnotowały oprócz paliw ceny transportu (6,3%) i edukacji (3,7%), natomiast największe spadki były udziałem cen odzieży i obuwia (5,8%).

Ekonomiści ankietowani przez ISB spodziewali się inflacji rocznej w sierpniu na poziomie 1,4-1,7% przy średniej na poziomie 1,5%, zaś Ministerstwo Finansów – 1,6%.(ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane