GUS: koniunktura w handlu w czerwcu nie zmieniła się wobec maja

opublikowano: 22-06-2007, 15:29

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w  czerwcu kształtuje się na poziomie takim jak w maju, czyli plus 11 - podał w  piątek GUS.

"Poprawę koniunktury w bieżącym miesiącu (tak, jak i w poprzednim) sygnalizuje 25 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 14 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - podał GUS.

Według raportu, w czerwcu korzystne oceny sprzedaży towarów i sytuacji finansowej przedsiębiorstw także utrzymują się na poziomie z maja, odnotowywany jest też, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, nadmierny stan zapasów towarów.

"Na najbliższe miesiące przewidywany jest wolniejszy niż w maju wzrost sprzedaży towarów. W konsekwencji przewidywania dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstw są mniej optymistyczne" - napisano w raporcie GUS.

Według GUS, zamówienia na towary u dostawców będą rosły wolniej niż w ubiegłym miesiącu, a przedsiębiorcy sygnalizują wzrost zarówno bieżących, jak i przyszłych cen towarów zbliżony do zgłaszanego w maju. GUS ocenia, że w badanych przedsiębiorstwach można oczekiwać niewielkiego wzrostu zatrudnienia.

"Na najwyższym poziomie kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży meble, rtv, agd - plus 27 (plus 21 w maju). Dla branży pojazdy samochodowe wskaźnik wynosi plus 11 (plus 17 w ubiegłym miesiącu), dla branży włókno, odzież, obuwie - plus 10 (plus 13 w maju), dla branży żywnościowej - plus 7 (plus 6 przed miesiącem)" - ocenia GUS. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GUS: koniunktura w handlu w czerwcu nie zmieniła się wobec maja