Czytasz dzięki

GUS: mocny wzrost nowych zamówień w przemyśle

PA P
opublikowano: 23-09-2016, 17:19

Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w sierpniu br. o 19,7 proc., licząc rok do roku, a wydajność pracy w przemyśle w okresie od stycznia br. do sierpnia tego roku wzrosła o 1,4 proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS podał, że nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w sierpniu br. o 19,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a w porównaniu z lipcem br. wzrosły o 2 proc. Natomiast zamówienia w przemyśle związane z eksportem wzrosły w sierpniu o 24,7 proc. w ujęciu rocznym a w porównaniu z lipcem o 4,2 proc.

Jak poinformował GUS wskaźnik "nowe zamówienia w przemyśle" służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe w wybranych działach przetwórstwa przemysłowego.

"Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, w okresie styczeń–sierpień br. była wyższa niż przed rokiem o 1,4 proc., przy większym o 2,3 proc., przeciętnym zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,6 proc." - podał ponadto GUS.

Zgodnie z danymi urzędu statystycznego dotyczącymi sprzedaży hurtowej, w sierpniu była ona wyższa niż przed rokiem o 12 proc. w tym w przedsiębiorstwach hurtowych wzrosła o 9,3 proc. "W okresie styczeń–sierpień br. sprzedaż hurtowa zwiększyła się w skali roku o 5 proc., w tym w przedsiębiorstwach hurtowych – o 2,2 proc."

GUS przypomniał, że we wrześniu br. ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem. Nieco bardziej korzystne niż w sierpniu są

wskazania jednostek dużych i średnich. Utrzymują się pesymistyczne opinie firm małych i podmiotów mikro.

"Prognozy sprzedaży są nieco lepsze niż w sierpniu. Utrzymują się negatywne oceny bieżącej sytuacji finansowej; prognozy w tym zakresie poprawiły się i są nieznacznie pozytywne. Przedsiębiorcy przewidują niewielkie zwiększenie zatrudnienia i wzrost cen towarów" - wyjaśnił GUS.

Wśród czynników ograniczających działalność firm handlowych we wrześniu br. jako najbardziej uciążliwe przedsiębiorcy wskazują nadal: konkurencję na rynku, koszty zatrudnienia, wysokie obciążenia na rzecz budżetu oraz niedostateczny popyt. W skali roku najbardziej zwiększyła się dotkliwość bariery związanej z niedoborem pracowników, a zmniejszyła – z niedostatecznym popytem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane