GUS: Nakłady inwestycyjne w I połowie roku wzrosły o 4,5 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
23-08-2005, 12:52

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw w I połowie 2005 r. wzrosły o 4,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i wyniosły 24,9 mld zł. Największy wzrost nakładów odnotowano w górnictwie (o 54,5 proc.), budownictwie (o 52,3 proc.) i transporcie, gospodarce magazynowej i łączności (o 15,9 proc.).

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw w I połowie 2005 r. wzrosły o 4,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i wyniosły 24,9 mld zł. Największy wzrost nakładów odnotowano w górnictwie (o 54,5 proc.), budownictwie (o 52,3 proc.) i transporcie, gospodarce magazynowej i łączności (o 15,9 proc.).

Wiceprezes GUS Halina Dmochowska podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej, że zmieniają się obszary inwestowania. "Największy wzrost inwestycji odnotowano w obszarach, w których w ciągu ostatnich 2-3 lat był widoczny głęboki spadek nakładów inwestycyjnych" - powiedziała.

Zwróciła także uwagę na spadek nakładów w przetwórstwie przemysłowym (o 3,1 proc.) w konsekwencji spadku nakładów w produkcji pojazdów samochodowych, sprzętu RTV i telekomunikacyjnego oraz artykułów spożywczych i napoi. 

Najbardziej wzrosły nakłady w przedsiębiorstwach o liczbie zatrudnionych powyżej 1000 osób (o 7,9 proc.), a w przedsiębiorstwach zatrudniających 50-249 pracowników wzrosły o 5,5 proc.

Spadek nakładów o 2,5 proc. odnotowano w przedsiębiorstwach zatrudniających od 250 do 1000 pracowników.

W I półroczu br. rozpoczęto 46,1 tys. inwestycji, czyli 24 proc. więcej niż przed rokiem. Łączna wartość kosztorysowa rozpoczętych inwestycji wyniosła 13,9 mld zł i była o 4,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

40 proc. ogółu nakładów inwestycyjnych poniosły w I półroczu br. podmioty z kapitałem zagranicznym. Nakłady tej grupy były o mniej więcej 0,6 proc. niższe niż przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS: Nakłady inwestycyjne w I połowie roku wzrosły o 4,5 proc.