GUS: nieznaczna poprawa ocen koniunktury w przemyśle w lutym

PAP
opublikowano: 21-02-2013, 14:20

W lutym oceny koniunktury w przemyśle poprawiły się do poziomu minus 8 wobec minus 9 w styczniu - podał GUS. Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc., wobec odpowiednio 13 proc. i 22 proc. przed miesiącem.

"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lutym oceniany jest negatywnie, podobnie jak w styczniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. Sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, nieco gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych w styczniu. W najbliższych miesiącach ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć" - napisano w komunikacie GUS.

Zdaniem autorów badania, na negatywne oceny portfela zamówień ogółem wpływa w większym stopniu ograniczenie krajowego niż zagranicznego portfela zamówień.

"Przedsiębiorcy sygnalizują spadek produkcji nieco mniejszy niż w styczniu. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość nieznacznej poprawy. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Poziom należności od kontrahentów zmniejsza się nieco wolniej niż w styczniu" - napisano.

"Sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, nieznacznie gorzej niż w styczniu. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia mniejsze od zapowiadanych w styczniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć" - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane