GUS: PKB w IV kwartale wzrósł o 5,1 proc.

  • PAP
opublikowano: 14-02-2018, 11:02
aktualizacja: 14-02-2018, 11:04

Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2017 roku wzrósł o 5,1 proc. rdr wobec wzrostu w III kw. o 4,9 proc. rdr - wynika z flash szacunku GUS.

GUS podał także, że w ujęciu kwartalnym, PKB w IV kwartale wzrósł o 1,0 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w IV kwartale gospodarka wzrosła o 5,2 proc. rdr.

Pełne dane o PKB w IV kwartale GUS poda 28 lutego.

Maria Jeznach
Zobacz więcej

Maria Jeznach fot. Marek Wiśniewski

Największy wpływ na poziom inwestycji w IV kw. miały inwestycje rządowe i samorządowe - powiedziała w środę dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS Maria Jeznach.

"W świetle wstępnych danych oceniamy, że najwyższy wpływ na inwestycje w IV kwartale miały inwestycje w sektorze rządowym i samorządowym" - podkreśliła.

"Pozytywny wpływ przemysłu na PKB będzie przekraczał przeciętny wzrost w gospodarce i będzie silniejszy niż po III kwartale w 2017 roku. Po III kwartale 2017 roku możemy ocenić, że w IV kwartale wzrost wartości dodanej w budownictwie osłabił się, co może przełożyć się na słabszy wzrost w całym roku. Pozytywny wpływ miały handel i transport, a skala była zbliżona do tej po III kwartale" - dodała Jeznach.

"W świetle obecnych danych szacujemy szybsze niż przeciętne tempo wzrostu w przemyśle, budownictwie, handlu i transporcie" - dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS: PKB w IV kwartale wzrósł o 5,1 proc.