GUS: Po akcesji do UE przyśpieszenie wzrostu cen

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-01-2005, 16:09

Po akcesji do Unii Europejskiej zanotowano przyspieszenie wzrostu cen towarów i usług. W grudniu 2004 r. były one o 4,4 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Po akcesji do Unii Europejskiej zanotowano przyspieszenie wzrostu cen towarów i usług. W grudniu 2004 r. były one o 4,4 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

    Średnioroczny wzrost cen konsumpcyjnych wyniósł w ubiegłym roku 3,5 proc. i był wyższy niż w dwóch poprzednich latach, a także wyższy od wzrostu założonego w ustawie budżetowej. Zdrożała przede wszystkim żywność.

    Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do 2003 r. o 6,3 proc. Podwyżki objęły głównie cukier (jego cena zwiększyła się o 44,6 proc.), dżemy, czekolada i wyroby cukiernicze. O 2,5 proc. wzrosły też ceny produkcji budowlano - montażowej (w 2003 r. o 1,1 proc.). W przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie obiektów inżynierią lądową i wodną nastąpił spadek produkcji w porównaniu z 2003 r. - najwięcej, bo o 15 proc., w przedsiębiorstwach budowlanych zajmujących się wznoszeniem konstrukcji i pokryć dachowych.

    Według wstępnych danych GUS w 2004 r. oddano do użytku 108 tys. 60 mieszkań, czyli o 33,6 proc. mniej niż w 2003 roku. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytku wyniosła 107,9 m. kw i była o 7,9 m. kw mniejsza niż rok wcześniej.

    Produkcja sprzedana przemysłu była o 11,6 proc. wyższa niż w roku poprzednim, a udział sektora prywatnego w produkcji sprzedanej wzrósł z 79 proc. w 2003 roku do 81,6 proc. w 2004 roku.

    Najszybciej rosła sprzedaż w przedsiębiorstwach produkujących dobra inwestycyjne - w ciągu 2004 r. wzrosła o ok.35 proc., przy czym wzrost ten dotyczy przede wszystkim pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep.

    O 19 proc zwiększyła się sprzedaż w przedsiębiorstwach produkujących dobra konsumpcyjne trwałe. Duży, 39-proc., wzrost odnotowano w działach i grupach przemysłowych uznawanych za nośniki postępu technicznego.

    Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, była o 13 proc. wyższa niż w 2003 r. przy zmniejszonym o 0,4 proc. zatrudnieniu.  Według danych GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw oraz emerytury i renty były w 2004 roku wyższe niż rok wcześniej. Jednakże znaczny wzrost cen konsumpcyjnych spowodował, że dynamika siły nabywczej była niższa niż w 2003 roku. Wzrost realnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w 2004 wyniósł 0,8 proc., emerytur i rent - 0,6proc., a w przypadku emerytur i rent rolników indywidualnych odnotowano spadek i wysokości o 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane