Czytasz dzięki

GUS: produkcja przemysłowa rosła wolniej niż oczekiwano

ISBNews
opublikowano: 18-06-2015, 14:15

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w maju br. o 2,8% r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 1,3%.

Trzynastu analityków ankietowanych przez ISBnews liczyła, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała wzrost od 0,7% do 6,7% r/r przy średniej w wysokości 3,68% (wobec wzrostu o 2,3% r/r w kwietniu).

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,3% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub.r. i o 0,9% wyższym w porównaniu z kwietniem 2015 r." - głosi komunikat.

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w maju br., poinformował GUS.

Produkcja przedsiębiorstw budowlanych wzrosła o 1,3% r/r (oczekiwano wzrostu średnio o 7,4%).

"W stosunku do maja ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 13,9%, urządzeń elektrycznych - o 8,6%, mebli - o 8,4%, maszyn i urządzeń - o 5,3%, wyrobów z metali - o 5,0%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 4,5%, chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 3,1%"  - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ub. roku, wystąpił w 12 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 12,3%, napojów - o 4,3%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 4,1%, w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 2,6% oraz metali - o 1,6%, podał też GUS.

"W stosunku do maja ub. roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 7,3% oraz w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne – o 5,2%, natomiast spadek produkcji wystąpił w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 7,2%" - czytamy dalej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane