GUS: produkcja przemysłowa spadła, a ceny produkcji wzrosły

  • PAP
opublikowano: 19-09-2019, 10:16

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2019 r. spadła o 1,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,0 proc., podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w sierpniu rdr o 1,9 proc., a mdm spadku o 2,8 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rdr wzrosła o 1,7 proc., a mdm spadła o 1,2 proc.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w sierpniu i lipcu 2019 r.:

Produkcja przemysłowa w sierpniu spadła rok do roku w 18 z 34 działów przemysłu - wynika ze wstępnych danych, jakie w czwartek opublikował GUS.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep spadła o 10,8 proc.; koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 8,9 proc., wydobycie węgla kamiennego i brunatnego – o 8,4 proc.; produkcja metali – o 6,3 proc.; wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 4,6 proc.

Urząd dodał, że wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub.r. nastąpił w 16 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 7,3 proc., urządzeń elektrycznych – o 6,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,2 proc.

Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu 2019 r. wzrosły rdr o 0,7 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w sierpniu wzrosły o 0,8 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.

Poniżej tabela ze szczegółami:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane