Czytasz dzięki

GUS: produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu w 29 z 34 działów przemysłu

ISBNews
opublikowano: 17-07-2015, 14:15

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 29 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w czerwcu br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ogółem produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w poprzednim miesiącu o 7,6% r/r (wobec oczekiwanego wzrostu średnio o 6,7%). Produkcja przedsiębiorstw budowlanych spadła o 2,5% r/r (oczekiwano wzrostu średnio o 3,6%).

"W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 25,1%, maszyn i urządzeń - o 16,3%, mebli - o 15,2%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 12,0%, wyrobów z metali - o 10,7%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 9,5%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 8,6%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 8,6%" - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 5 działach, m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 7,4%, w produkcji napojów - o 5,4%, podał też GUS.

"W porównaniu z majem br. we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji: w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 18,4%, w specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 12,6% i w zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi – o 4,6%" - czytamy dalej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane