GUS: produkcja wzrosła w 20 z 34 działów przemysłu

ISBnews
opublikowano: 17-07-2014, 14:21

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w czerwcu 2014 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

Ogółem produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w poprzednim miesiącu o 1,7% r/r (wobec oczekiwanego wzrostu średnio o 3,5%). Produkcja przedsiębiorstw budowlanych wzrosła o 8,0% r/r (oczekiwano wzrostu średnio o 7,3%).

"W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu. W większości z nich wzrost ten był jednak wolniejszy od notowanego przed miesiącem, co mogło być związane z osłabieniem dynamiki sprzedaży produkcji przemysłowej na eksport" - czytamy w komunikacie.

W czerwcu 2014 roku obserwowano wzrost produkcji m.in. mebli - o 10,2%, metali - o 9,1%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 8,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 6,7%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 4,4% oraz wyrobów z metali - o 4,0%.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku wystąpił
w 14 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,5%, w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 6,9%, chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 6,7%, pozostałego sprzętu transportowego - o 5,6% oraz wyrobów farmaceutycznych i urządzeń elektrycznych - po 3,1%, podał też GUS.

"W stosunku do czerwca ub. roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach wykonujących głównie roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 24,7% i roboty budowlane specjalistyczne - o 14,2%. W podmiotach zajmujących się głównie wznoszeniem budynków wystąpił spadek produkcji o 12,1%" - czytamy dalej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane