Czytasz dzięki

GUS: spadła produkcja budowlano-montażowa

  • PAP
opublikowano: 23-07-2019, 11:02

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa w czerwcu była niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2018 o 0,7 proc.; w porównaniu do maja br. wzrosła o 9,3 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Urząd wyjaśnił, że wzrost produkcji zrealizowanej przez firmy budowlane zatrudniające powyżej dziewięciu osób przed rokiem wynosiły odpowiednio 24,7 i 20,6 proc. "W okresie styczeń-czerwiec 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 6,6 proc. w odniesieniu do tego samego okresu ub.r., kiedy notowano wzrost o 23,7 proc." - dodano w komunikacie.

GUS wskazał, że w stosunku do czerwca ub.r. spadki wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w firmach zajmujących się budową budynków (1,8 proc.) oraz w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności były specjalistyczne roboty budowlane (0,6 proc.). Z kolei firmy zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej nie zanotowały zmian wartość produkcji.

W porównaniu z majem br., wzrost wartości zrealizowanych robót zaobserwowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w firmach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 13,5 proc., realizujących roboty związane z budową budynków - o 9,0 proc., a w przedsiębiorstwach realizujących roboty specjalistyczne – o 2,7 proc.

Z kolei od stycznia do czerwca 2019 roku największy wzrost produkcji dotyczył firm wykonywujących roboty specjalistyczne (8,5 proc.). Wzrost notowany był też w firmach budujących: obiekty inżynierii lądowej i wodnej (7,5 proc.), a także budynki (4,2 proc.).

"Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w czerwcu 2019 r. była niższa o 0,4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (rok temu wzrost o 20,8 proc.), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 1,3 proc. (przed rokiem wzrost o 31,6 proc.). W okresie styczeń-czerwiec br. wzrost wartości robót inwestycyjnych w odniesieniu do tego samego okresu ub. roku wyniósł 6,7 proc., zaś remontowych 6,3 proc. (wobec wzrostów analogicznych robót o 23,3 proc. i 24,4 proc. w 2018 r.)" - dodano w komunikacie.

GUS poinformował ponadto, że po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 4,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r. oraz o 0,1 proc. w porównaniu z majem bieżącego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane