GUS spodziewa się ożywienia gospodarki w II kw.

SZCZECIŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 21-03-2002, 11:36

WARSZAWA (Reuters) - Prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) uważa, że po słabym ostatnim kwartale 2001 roku i nie gorszym od niego pierwszym kwartale 2002 roku, w kolejnych trzech miesiącach w polskiej gospodarce może nastąpić ożywienie.

GUS podał w czwartek, że wzrost PKB w czwartym kwartale 2001 roku wyniósł 0,3 procent, a w całym roku 2001 1,1 procent wobec 4,0 procent w 2000. Janusz Witkowski powiedział zaś na konferencji prasowej, że oczekuje iż pierwszy kwartał 2002 będzie nie gorszy od czwartego kwartału 2001.

"Spodziewamy się ożywienia gospodarki w drugim kwartale" - powiedział Witkowski.

Pytany o to, czy w gospodarce widać już efekty obniżek stóp procentowych, których dokonała Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w tym i ubiegłym roku, Witkowski powiedział:

"Do tej pory wpływu obniżek stóp na gospodarkę nie widać, bo jest za krótki czas od ostatnich redukcji, a poza tym nie przełożyły się one na obniżki oprocentowania kredytów w bankach."

Główna stopa Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynosi dziś 10 procent.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział wcześniej, że choć wzrost produkcji przemysłowej w lutym, który wyniósł 0,4 procent licząc rok do roku, okazał się lepszy od oczekiwań, za wcześnie jeszcze na wyciąganie wniosków z tych danych.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SZCZECIŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS spodziewa się ożywienia gospodarki w II kw.