Czytasz dzięki

GUS: sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju spadła o 7,7 proc. rdr

  • PAP
opublikowano: 22-06-2020, 10:06
aktualizacja: 22-06-2020, 10:37

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2020 r. spadła o 7,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w ubiegłym miesiącu o 8,6 proc. rdr.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w maju rdr o 12,9 proc. i wzrost mdm o 8,1 proc.

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku o 13,4 proc. rdr.

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w cenach stałych w maju i kwietniu 2020 r.:

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej spadł w maju do 9,1 proc. z 11,9 proc. w kwietniu - podał GUS.

GUS podał, że w maju w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez Internet o 12,7 proc.

GUS podał, że spadek udziału sprzedaży przez Internet wykazały m.in. przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy „tekstylia, odzież, obuwie” (z 61,3 proc. przed miesiącem do 26,8 proc.), a także podmioty z grup „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (odpowiednio z 39,9 proc. do 25,2proc.) oraz „meble, rtv, agd” (z 28,6 proc. do 15,6 proc.).

Ekonomiści mBanku podkreślają, że dane o sprzedaży detalicznej to świetny wynik, a bieżące tempo wydatków kartowych sugeruje, że w czerwcu będziemy już na plusie r/r.

"Jedna kategoria już rośnie szybciej niż przed kwarantanną: meble, RTV, AGD (+14,6% r/r)" - napisali na twitterze.

Ernest Pytlarczyk, glówny ekonomista Banku Pekao, uważa że mamy do czynienia z V-kształtnym odbiciem wydatków konsumentów, co skłoni do podwyższenia prognoz dynamiki PKB w II kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, Kamil Zatoński

Polecane