GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,6 proc.

PAP
21-11-2016, 14:12

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku wzrosła o 4,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym o 3 proc., podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Wzrost sprzedaży zanotowały m.in podmioty handlujące żywnością.

Jak wyliczył Urząd, sprzedaż detaliczna mierzona w cenach stałych w październiku br. była wyższa w skali roku w większości grup.

Najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach prowadzących tzw. pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach - o 14,2 proc. wobec wzrostu o 3,8 proc. przed rokiem). Większa też była sprzedaż w podmiotach handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi - o 3,7 proc. wobec wzrostu o 4,1 proc. przed rokiem - oraz paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 0,9 proc. wobec wzrostu o 0,5 proc.).

Spadek sprzedaży nastąpił w jednostkach zaklasyfikowanych do grupowań: „pozostałe” (o 8,6 proc.) oraz „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (o 2,5 proc).

W pozostałych grupach w sprzedaży detalicznej ogółem wysoki wzrost odnotowano w podmiotach zajmujących się sprzedażą farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego (o 16,5 proc.) oraz w jednostkach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 13,6 proc.).

W okresie styczeń – październik br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,5 proc. wobec wzrostu o 3,4 proc. w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,6 proc.