GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 10,7 proc

Polska Agencja Prasowa SA
25-07-2006, 13:11

Sprzedaż detaliczna w czerwcu 2006 r. wzrosła o 10,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2005 r., a w porównaniu z majem br. wzrosła o 1,8 proc. - podał we wtorek GUS.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu 2006 r. wzrosła o 10,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2005 r., a w porównaniu z majem br. wzrosła o 1,8 proc. - podał we wtorek GUS.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w czerwcu o 10,5 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście o 13,4 proc. rok do roku w maju; w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,2 proc.

Według GUS, ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w lipcu br. korzystna, zbliżona do sygnalizowanej w czerwcu br. Oczekiwania dotyczące sytuacji finansowej również są optymistyczne, nieco lepsze od prognoz z ub. miesiąca.

W najbliższym okresie przewidywane jest mniejsze niż sygnalizowano przed miesiącem rozszerzenie portfela zamówień oraz produkcji przemysłowej. Liczba pracowników może nieznacznie wzrosnąć - podał GUS.

W lipcu br. ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest przez GUS korzystniej niż w czerwcu br. Wpływają na to korzystne oceny bieżącego portfela zamówień oraz optymistyczne, lepsze niż przed miesiącem, przewidywania związane z produkcją budowlano-montażową.

Jako najważniejsze bariery w prowadzeniu działalności budowlanej przedsiębiorcy wskazują konkurencję ze strony innych firm oraz koszty zatrudnienia. Mniej firm, aniżeli przed rokiem, uskarża się na niedostateczny popyt w branży. Rosną natomiast trudności wynikające z niedoboru wykwalifikowanych pracowników na rynku.

Wg wstępnych danych, w pierwszym półroczu br. oddano do użytkowania ok. 49,5 tys. mieszkań. Liczba ta była zbliżona do notowanej przed rokiem (wzrost o 0,1 proc. w roku bieżącym). Najbardziej zwiększyła się liczba oddanych mieszkań z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem - o 12,5 proc.

Wstępne wyniki badania koniunktury w handlu detalicznym w lipcu br. są pozytywne. Przedsiębiorcy, zwłaszcza mali - zatrudniający do 9 osób, oceniają jednak nieco gorzej niż przed miesiącem sytuację w sprzedaży bieżącej.

Główne bariery ograniczające działalność, na jakie w lipcu br. wskazują przedsiębiorstwa handlowe, to konkurencja (73,6 proc. wskazań ankietowanych), koszty zatrudnienia (55,1 proc.) i wysokie obciążenia na rzecz budżetu (52,9 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 10,7 proc