GUS szacuje wzrost PKB w 2005 na 3,2 proc

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-01-2006, 12:32

Produkt Krajowy Brutto według wstępnych szacunków wzrósł w 2005 roku o 3,2 proc. po wzroście o 5,3 proc. w 2004 roku - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Produkt Krajowy Brutto według wstępnych szacunków wzrósł w 2005 roku o 3,2 proc. po wzroście o 5,3 proc. w 2004 roku - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

    Popyt krajowy był o 1,9 proc. wyższy niż przed rokiem, wobec wzrostu o 5,9 proc. w 2004 r.

    Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły w ubr. o  6,2 proc., wobec wzrostu o 6,3 proc. w 2004 r.

    Stopa inwestycji w gospodarce narodowej wzrosła w ub.r. o 0,3 pkt. proc. - do 18,3 proc., w porównaniu do 2004 r.

    Produkcja sprzedana przemysłu ogółem była o 3,8 proc. wyższa od poziomu sprzed roku, tempo produkcji przemysłowej rosło systematycznie w kolejnych kwartałach. Nadal zwiększała się wydajność pracy w przemyśle.

    W trzecim z kolei roku notowano wzrost produkcji w budownictwie. Według szacunków, była ona o około 5 proc. wyższa niż w roku poprzednim.

    W 2005 roku dochody budżetu państwa wyniosły 179 mld 801,6 mln zł, wydatki - 208 mld 360,8 mln zł, a deficyt 28 mld 559,2 mln zł. Kwoty te odbiegają od założonych w ustawie budżetowej i wyniosły 102,9 proc. w przypadku dochodów, 99,4 proc. w przypadku wydatków i 81,6 proc. kwoty deficytu.

    Jak wynika z informacji GUS, w roku 2005, w porównaniu z rokiem poprzednim, nastąpił znaczny wzrost wpływów z podatków. Wpływy z podatków pośrednich zwiększyły się o 14,7 proc., a z podatku dochodowego od osób fizycznych o 14 proc. Dochody państwowych jednostek budżetowych zwiększyły się o 13,3 proc., wpływy zpodatku dochodowego od osób prawnych były wyższe niż przed rokiem o 20,4 proc.

    Zdaniem Arkadiusza Krześniaka, głównego ekonomisty Deutsche Bank Polska, "dane GUS pokazały marginalnie niższe tempo PKB niż oczekiwał tego rynek. Jednak widać, że inwestycje rozwijają się silnie i wygląda na to, że to jest ożywienie. Warta podkreślenia jest też stabilizacja spożycia prywatnego na poziomie 3 proc.".

    "Po danych GUS można powiedzieć, że nasza gospodarka jest zrównoważona, a same dane są neutralne dla RPP. Oczekuję, że jutro Rada obniży stopy o 25 pb." - powiedział Krześniak PAP.

    Jacek Wiśniewski, ekonomista Raiffeisen Bank Polska:  "Wzrost był nieco słabszy niż oczekiwania rynkowe, ale co ciekawe, wysoki wzrost inwestycji o 6,2 proc. oznacza, że w IV kwartale inwestycje wzrosły o 9-10 proc. To największy wzrost od 1998 roku.

    Nie zmieniam moich oczekiwań co do jutrzejszej decyzji. Oczekuję, że RPP obniży stopy o 25 pb. Jednak RPP może z zaciekawieniem przyjąć dane o inwestycjach i jeśli one potwierdzą się, to może wstrzymać się z obniżkami od tego momentu."

    Bartosz Pawłowski, ekonomista ING BSK: "Dwie rzeczy rzucają się w oczy. Po pierwsze duże przyspieszeniew inwestycjach w IV kwartalne. Wstępnie można to szacować na prawie 10 proc. To jest niewątpliwe dobra wiadomość. Trochę słabsza jest konsumpcja prywatna, ale nie jest ona aż tak słaba, żeby zachwiać cały układ. Potwierdza to utrzymywanie luki popytowej w gospodarce. Popyt nadal nie nadąża za podażą, to jest dobrą wiadomością dla stóp procentowych.

    Druga rzecz, to pogorszenie eksportu netto w IV kwartale. To nie jest najlepsza informacja. O ile spodziewaliśmy się, że eksport netto nie będzie nadal głównym motorem gospodarki, o tyle nie sądziliśmy, że to ustanie tak szybko. Eksport netto już raczej już nam takich wkładów do PKB nie będzie fundował, jak w 2004 czy na początku ub.r.

    Na szczęście jest popyt krajowy, który według wstępnych szacunków wzrósł o 5 proc. w IV kw., licząc rok do roku. Z punktu widzenia całego wzrostu gospodarczego dużego zagrożenia nie ma. Ten rok powinniśmy zakończyć około 4,5-proc. wzrostem."

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS szacuje wzrost PKB w 2005 na 3,2 proc