GUS: w III kwartale PKB wzrósł realnie o 2,5 proc.

PAP, DI
opublikowano: 15-11-2016, 10:13

Produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł w III kwartale br. realnie o 2,5 proc., w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, podał we wtorek GUS w tzw. szybkim szacunku.

Dynamika PKB Polski (YoY) od 2013 roku
Zobacz więcej

Dynamika PKB Polski (YoY) od 2013 roku

Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się wzrostu PKB o 2,9 proc. rok do roku.

Według komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego w trzecim kwartale tego roku PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 2,1 proc.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi urzędu statystycznego PKB niewyrównany sezonowo w II kwartale wzrósł o 3,1 proc., a w I kwartale o 3 proc. Natomiast dane dotyczące PKB wyrównanego sezonowo mówią o wzroście w ujęciu rocznym o 3 proc. w II kwartale i 2,5 proc. w I. W odniesieniu do poprzedniego kwartału PKB wyrównany sezonowo wzrósł w drugim kwartale o 0,8 proc., a w pierwszym kwartale spadł o 0,1 proc.

Puls Biznesu zapowiadał niedawno, że tempo wzrostu gospodarczego może spaść w Polsce do najniższej wartości od 3 lat. Według ekonomistów, winowajca niższej dynamiki PKB jest jeden. Katarzyna Rzentarzewska, analityk Erste Banku mówiła Pulsowi Biznesu, że wzrost może być niższy "ze względu na dalszy spadek inwestycji, związany nie tylko z zastojem w wykorzystaniu funduszy europejskich, ale również rosnącą niepewnością.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu