GUS: w lipcu wskaźnik koniunktury w gospodarce zbliżony do czerwca

  • PAP
opublikowano: 22-07-2019, 10:58

W lipcu tego roku syntetyczny wskaźnik koniunktury w gospodarce (SI) jest na poziomie zbliżonym do czerwca br., ale na niższym niż w lipcu rok temu - poinformował w poniedziałkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

"Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w lipcu 2019 r. kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu 2019 r., ale niższym niż w lipcu 2018 r. Wskaźnik ten od stycznia 2017 r. przyjmuje wartości powyżej średniej długookresowej" - czytamy w komunikacie GUS.

"Składowa dla przetwórstwa przemysłowego i budownictwa kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu br., dotycząca handlu detalicznego i usług – na niższym poziomie. W stosunku do lipca 2018 r. wartości wszystkich składowych są niższe. Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem, ale niższe niż przed rokiem" - dodano.

Jak podał urząd statystyczny, w lipcu wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, podobnie jak przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień: krajowego i zagranicznego są zbliżone do sygnalizowanych w czerwcu. Prognozy produkcji są jednak bardziej niekorzystne niż w ubiegłym miesiącu. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych, większy od notowanego w czerwcu.

Na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego w ostatnich dwóch miesiącach, kształtuje się w lipcu też wskaźnik ufności w budownictwie. Bieżący portfel zamówień na rynku krajowym i zagranicznym oceniany jest mniej pozytywnie niż w czerwcu, natomiast prognozy zatrudnienia są optymistyczne, podobne do formułowanych przed miesiącem.

Również wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, choć nieco niższym od sygnalizowanego przed miesiącem. "Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są mniej korzystne niż w czerwcu br. Optymistyczne przewidywania dotyczące sprzedaży są nieznacznie ostrożniejsze od formułowanych miesiąc wcześniej. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania" - wyjaśnia GUS.

Na ujemnym poziomie kształtuje się natomiast w lipcu br. wskaźnik ufności w usługach - jest niższy od poziomu notowanego w czerwcu br. Urząd poinformował, że oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno w przypadku ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne i zbliżone do przewidywań z czerwca br.

"W bieżącym miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy budowlane wynosi 86,8 proc. (podobnie jak przed rokiem). Wykorzystanie mocy produkcyjnych w sekcji przetwórstwo przemysłowe wynosi 81,8 proc. (w lipcu ub.r. 83,5 proc.)" - informuje GUS.

Zgodnie z komunikatem, najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym odnotowują przedsiębiorcy zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń oraz producenci odzieży i mebli. Najniższe wykorzystanie mocy sygnalizują producenci podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych, zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji, a także producenci metali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy