GUS: w listopadzie nastroje konsumentów się poprawiły

PAP
opublikowano: 22-11-2017, 14:40
aktualizacja: 22-11-2017, 15:11

W listopadzie nastroje konsumentów, zarówno bieżące, jak i oczekiwania się poprawiły - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był wyższy o 0,8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 5,4.

W porównaniu do listopada 2016 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 7,8 pkt proc.

"Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości wyższe niż przed miesiącem. Największy wzrost wystąpił w przypadku oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 3,4 pkt proc.), a w dalszej kolejności obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 1,0 pkt proc.). Niższa niż przed miesiącem wartość wystąpiła dla wskaźnika obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 1,6 pkt proc.)" - napisano.

Z kolei, wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,8 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 3,4.

W listopadzie WWUK osiągnął wartość o 8,8 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane