GUS: w sierpniu ceny spadły o 0,8 proc.

PAP
opublikowano: 12-09-2016, 14:17

W sierpniu ceny spadły o 0,8 proc. rdr i o 0,2 proc. wobec lipca, poinformował w poniedziałek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Najbardziej potaniały odzież i obuwie, o 2,5 proc. w porównaniu z lipcem.

To dane odpowiadające opublikowanemu przez GUS pod koniec sierpnia tzw. szybkiemu szacunkowi inflacji.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2016 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. (w tym towarów – o 0,5 proc., przy wzroście cen usług – o 0,3 proc.). Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,6 proc.), odzieży i obuwia (o 2,5 proc.) oraz w zakresie transportu (o 0,6 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio po 0,13 pkt proc. i o 0,05 pkt proc." - napisał GUS.

"Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,8 proc. (w tym towary potaniały o 1,4 proc., przy wzroście cen usług – o 0,6 proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 6,9 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,8 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 0,7 proc.), a także rekreacji i kultury (o 2,3 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,62 pkt proc., 0,26 pkt proc., 0,19 pkt proc. i 0,16 pkt proc." - wyjaśnił GUS.

Dodano, że wzrost cen żywności (o 1,4 proc.) podniósł wskaźnik o 0,30 pkt proc.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi w lipcu ceny spadły w ujęciu rocznym o 0,9 proc., a w porównaniu z czerwcem były niższe o 0,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS: w sierpniu ceny spadły o 0,8 proc.