GUS: Wskaźnik koniunktury spadł w większości branż usługowych w lipcu

ISB
23-07-2008, 14:34

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w  większości branż w sektorze usług w lipcu zmniejszył się w porównaniu z  czerwcem, podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Największy optymizm nadal panuje w branży pośrednictwa finansowego.

W lipcu oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji "pośrednictwo finansowe" są bardzo korzystne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem (plus 57). Poprawę koniunktury zarówno w lipcu jak i w czerwcu odnotowuje 58% firm, a jej pogorszenie - 1%. Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży, a także przyszłej sytuacji finansowej są bardzo optymistyczne, choć nieco ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Aktualna sytuacja finansowa jest oceniana równie pozytywnie jak w czerwcu. Bieżące ceny usług rosną nieco szybciej niż odnotowano w poprzednim miesiącu" - głosi komunikat.

W sekcji "transport, gospodarka magazynowa i łączność" wskaźnik ogólnego klimatu spadł do 12 pkt z 17 pkt w czerwcu - poprawę koniunktury odnotowuje 27% badanych firm, a jej pogorszenie - 15% (w czerwcu odpowiednio 30% i 13%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Sygnalizowane są mniej korzystne niż przed miesiącem oceny bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży, a także przyszłej sytuacji finansowej. Bieżąca sytuacja finansowa ulega niewielkiemu pogorszeniu" - głosi komunikat.

W sekcji "obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej" wskaźnik ogólnego klimatu spadł do 16 pkt w lipcu z 17 pkt w czerwcu - poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie - 7% (w czerwcu odpowiednio 23% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorcy sygnalizują wolniejszą niż w czerwcu poprawę bieżącego popytu i sprzedaży, a w konsekwencji sytuacji finansowej. Przyszły popyt i sprzedaż mogą rosnąć nieco wolniej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Sytuacja finansowa może się nadal poprawiać. (...). Najbardziej odczuwana bariera działalności usługowej w tej sekcji jest związana z kosztami zatrudnienia pracowników (53% w lipcu i 54% czerwcu br., 58% przed rokiem)" - głosi komunikat.

W sekcji "hotele i restauracje" ogólny wskaźnik klimatu spadł w lipcu do 11 pkt z 13 pkt przed miesiącem - poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie - 12% (w czerwcu odpowiednio 25% i 12%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Mimo iż w lipcu dyrektorzy jednostek zgłaszają nieznacznie wolniejszy wzrost bieżącego popytu i sprzedaży, sytuacja finansowa oceniana jest nieco korzystniej niż w czerwcu. W najbliższych trzech miesiącach zarówno popyt na tego typu usługi jak i ich sprzedaż mogą rosnąć wolniej niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca. W konsekwencji przyszła sytuacja finansowa jest oceniana mniej optymistycznie niż przewidywano w czerwcu" - głosi komunikat. (ISB)lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GUS: Wskaźnik koniunktury spadł w większości branż usługowych w lipcu