GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie spadł o 13 pkt do -3 pkt w grudniu

ISB
opublikowano: 22-12-2008, 14:24

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w  budownictwie ukształtował się w grudniu 2008 roku na poziomie minus 3 wobec plus 10 w listopadzie, podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 21% (w listopadzie odpowiednio 24% i 14%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorstwa odnotowują spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również niekorzystne. Spośród badanych przedsiębiorstw 30% (podobnie jak przed rokiem) planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą, jednak prognozowany portfel zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być jeszcze mniejszy niż przewidywano w listopadzie" - głosi komunikat.

GUS podał też, że ceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są pesymistyczne i gorsze od zgłaszanych w listopadzie. Możliwy jest niewielki spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych.

"W grudniu 11% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 77% jako wystarczające, a 12% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych w listopadzie br. W porównaniu z grudniem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako zbyt małe na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt duże" - czytamy dalej.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców kształtuje się na poziomie 85% w grudniu br., 87% w listopadzie br. (w grudniu ub. r. - 86%)., podał też GUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane