GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie spadł o 3 punkty

ISB
opublikowano: 22-02-2008, 14:50

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w  budownictwie ukształtował się w lutym 2008 roku na poziomie plus 19 wobec plus 22 miesiąc wcześniej, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 29% badanych przedsiębiorstw (32% w poprzednim miesiącu), jej pogorszenie - 10% (10% przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorstwa odnotowują wolniejszy niż w styczniu wzrost portfela zamówień W konsekwencji produkcja budowlano-montażowa jest rozszerzana w skali mniejszej niż przed miesiącem. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji są bardziej optymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu" - podano w komunikacie.

Według GUS, prognozy formułowane przez przez 31% badanych przedsiębiorców, którzy deklarują prowadzenie prac budowlanych za granicą, wskazują na wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym, choć w skali mniejszej od przewidywań sprzed miesiąca.

"Nadal pozytywnie, choć gorzej niż w styczniu, oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Prognozy w tym zakresie są bardziej optymistyczne od formułowanych w poprzednim miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych. Należy oczekiwać szybszego niż prognozowano przed miesiącem wzrostu zatrudnienia w budownictwie" - czytamy dalej.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców wynosiło 82% (wobec 84% przed miesiącem i 79% przed rokiem), podał także GUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane