GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł o 3 pkt do +22 w styczniu

ISB
opublikowano: 23-01-2008, 14:23

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w  budownictwie ukształtował się w styczniu 2008 roku na poziomie plus 22 wobec plus 19 miesiąc wcześniej, podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 32% badanych przedsiębiorstw (28% w poprzednim miesiącu), jej pogorszenie - 10% (9% przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorstwa odnotowują wzrost portfela zamówień na poziomie zbliżonym do zgłaszanego w zeszłym miesiącu. Produkcja budowlano-montażowa jest nadal rozszerzana, podobnie jak przed miesiącem. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji są bardziej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu" - podano w komunikacie.

Według GUS, prognozy formułowane przez 30% badanych przedsiębiorców, którzy deklarują prowadzenie prac budowlanych za granicą, wskazują na wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym, w skali większej od przewidywań sprzed miesiąca.

"Nadal pozytywnie oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Prognozy w tym zakresie są bardziej optymistyczne niż w poprzednim miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych. Należy oczekiwać szybszego niż prognozowano w grudniu wzrostu zatrudnienia w budownictwie" - czytamy dalej.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców wynosiło 84% (wobec 86% przed miesiącem i 83% przed rokiem), podał także GUS. (ISB)

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane