GUS: wskaźnik koniunktury w handlu detal. utrzymał się na poziomie 0 pkt

ISBnews
opublikowano: 22-08-2014, 14:17

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w sierpniu br. na poziomie 0 pkt, czyli nie zmienił się wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje po 15% badanych przedsiębiorstw (analogicznie jak przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w  handlu detalicznym  oceniany jest podobnie jak w lipcu i lepiej niż w analogicznym  miesiącu  poprzednich  trzech  lat.  Diagnozy  i  prognozy  sprzedaży  są  nieznacznie optymistyczne,  lepsze  od  zgłaszanych  przed  miesiącem.  Poprawiają  się  oceny  bieżącej  sytuacji finansowej, choć są nadal negatywne. Przewidywania w tym zakresie pozostają niekorzystne. W najbliższych trzech miesiącach ceny mogą rosnąć w tempie zbliżonym do zapowiadanego w lipcu" - czytamy w komunikacie.

W podziale na branże korzystnie koniunkturę oceniają przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie (plus 11  –  wzrost o 7 pkt proc.), a niekorzystnie  –  pozostałe prezentowane branże: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 5  –  spadek o 8 pkt proc.),  żywność (minus 3 – spadek o 1 pkt proc.) oraz pojazdy samochodowe (minus 2 – tak jak w lipcu)..

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w sierpniu na poziomie plus 10 (plus 9 w lipcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 9% (przed miesiącem odpowiednio 19% i 10%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał też GUS.

"W sierpniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, podobnie jak w lipcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. Diagnozy i prognozy sprzedaży oraz oceny bieżącej sytuacji finansowej są korzystne, lepsze od zgłaszanych przed miesiącem. Utrzymują się pozytywne przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Przedsiębiorcy przewidują, iż ceny towarów będą rosnąć wolniej niż zapowiadano w lipcu" - napisał Urząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GUS: wskaźnik koniunktury w handlu detal. utrzymał się na poziomie 0 pkt